Návrat prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu môže zlepšiť vyhliadky Pchjongjangu na diplomaciu na vysokej úrovni s Washingtonom.
Juhokórejská armáda uviedla, že má podozrenie, že Severná Kórea sa pripravuje vyslať ďalších vojakov do Ruska po tom, čo jej vojaci bojujúci v rusko-ukrajinskej vojne utrpeli ťažké straty.
KĽDR dodáva Rusku množstvo zbraní a vojakov
V správe sa tiež uvádza, že Severná Kórea pokračuje v prípravách na skúšobné odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely, ktorá má zasiahnuť Spojené štáty, informuje agentúra AP.
Návrat prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu môže zlepšiť vyhliadky Pchjongjangu na diplomaciu na vysokej úrovni s Washingtonom, keďže sa počas svojho prvého funkčného obdobia trikrát stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.
Mnohí experti tvrdia, že Kim si pravdepodobne myslí, že jeho rozvíjajúci sa jadrový program a rozširujúca sa vojenská spolupráca s ruským prezidentom Vladimirom Putinom by mu mohli poskytnúť väčší vplyv ako počas jeho summitov s Trumpom v rokoch 2018-19.
Severná Kórea dodáva Rusku obrovské množstvo delostrelectva a iných konvenčných zbraní a vlani v októbri poslala do Ruska približne 10- až 12-tisíc vojakov, podľa spravodajských informácií USA, Južnej Kórey a Ukrajiny.
Soul, Washington a ďalší partneri sa obávajú, že Rusko by mohlo na oplátku previesť do Severnej Kórey sofistikované zbrojné technológie, ktoré môžu zlepšiť jej jadrový program.
Ústupky Trumpa
Severokórejskí vojaci sú považovaní za vysoko disciplinovaných a dobre vycvičených, no ich nedostatok bojových skúseností a neznalosť prevažne rovinatých plání, ktoré tvoria väčšinu bojov v rusko-ukrajinskej vojne, z nich urobili ľahké ciele pre útoky bezpilotných lietadiel a delostrelectva.
Juhokórejská špionážna agentúra minulý týždeň uviedla, že podľa odhadov zahynulo približne 300 severokórejských vojakov a ďalších 2700 bolo zranených. Začiatkom januára ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyčíslil počet zabitých alebo zranených Severokórejčanov na 4000, hoci americké odhady boli nižšie, približne 1200.
Juhokórejský zbor náčelníkov štábov uviedol, že sa predpokladá zrýchľuje sa prípravy Severnej Kórey na vyslanie ďalších vojakov do Ruska, bez toho, aby uviedol, ako dospel k hodnoteniu.
Prehĺbenie vojenských väzieb medzi Severnou Kóreou a Ruskom by mohlo Kima povzbudiť v jeho rokovaniach s USA a Južnou Kóreou.
Na veľkej politickej konferencii minulý mesiac Kim sľúbil, že zavedie „najtvrdšie“ protiamerické opatrenia. Mnohí experti však tvrdia, že Kim možno bude chcieť nakoniec rokovať s Trumpom, ak si myslí, že by americký prezident mohol urobiť ústupky.
Inteligentný chlapík
Ich predchádzajúce rokovania stroskotali po tom, čo Trump odmietol Kimovu ponuku na demontáž jeho hlavného jadrového komplexu, čo je obmedzený krok denuklearizácie, výmenou za rozsiahle uvoľnenie sankcií. Kim odvtedy prudko zrýchlil tempo testov zbraní, aby rozšíril arzenál jadrových rakiet namierených proti USA a Južnej Kórei.
V Južnej Kórei existujú obavy, že Trump by sa mohol vzdať cieľa úplnej denuklearizácie Severnej Kórey a zamerať sa na elimináciu svojho programu rakiet dlhého doletu, ktorý predstavuje priamu hrozbu pre USA, pričom svoje kapacity jadrového útoku proti Južnej Kórei ponechajú nedotknuté.
Počas štvrtkového rozhovoru pre Fox News odvysielaného vo štvrtok Trump Kima nazval „inteligentným chlapíkom“ a „nie náboženským horlivcom“. Trump na otázku, či sa opäť obráti na Kima, odpovedal, že „áno“.
Trump v pondelok nazval Severnú Kóreu „jadrovou veľmocou“, keď sa chválil svojimi osobnými vzťahmi s Kimom. To vyvolalo v Južnej Kórei rozruch, pretože Washington, Soul a ich partneri sa dlho vyhýbali opisu Severnej Kórey ako nukleárneho štátu z obáv, že by to mohlo byť vnímané ako prijatie nukleárnych zbraní v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.
„Bol som s ním veľmi priateľský. Mal ma rád. Páčil sa mi,“ povedal Trump počas tlačovej akcie v Oválnej pracovni po svojej inaugurácii. „Teraz je jadrovou veľmocou. Ale dali sme sa dokopy. Myslím, že bude rád, keď uvidí, že sa vraciam.“
Jeon Ha Gyu, hovorca juhokórejského ministerstva obrany, v utorok novinárom povedal, že úsilie o dosiahnutie denuklearizácie Severnej Kórey musí pokračovať ako predpoklad na dosiahnutie trvalého mieru nielen na Kórejskom polostrove, ale aj vo svete. Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí tiež uviedlo, že bude úzko koordinovať s Trumpovou administratívou dosiahnutie denuklearizácie Severnej Kórey.
Severná Kórea na Trumpove komentáre nereagovala.