Andrej Danko navrhuje zmenu pravidiel: Poslanci prídu o mandát, ak odídu zo strany

Reklama
Poslanec Rudolf Huliak a predseda SNS Andrej Danko. Foto: TASR/Jaroslav Novák, Dano Veselský

Andrej Danko navrhuje zmenu pravidiel v politike, ktorá by mala umožniť odobratie mandátu poslancom, ktorí opustia svoju politickú stranu. Tento krok, ktorý označil za nevyhnutný, by mal zabrániť prípadom, keď poslanci „zradia“ svoju stranu a prestanú byť verní jej línii.

V rozhovore pre Hospodárske noviny podpredseda parlamentu a líder SNS, Andrej Danko vyjadril názor, že ak má strana zodpovednosť za svojich poslancov, mala by byť táto zodpovednosť vzájomná, pričom poslanci by mali niesť aj svoju zodpovednosť voči strane.

Plánuje presadiť zmeny

„Nemôže to byť len o tom, že strana poslancov dostane do parlamentu, a potom si budú robiť, čo chcú,“ povedal.

Kritizoval aj rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v minulosti rozhodol, že mandát poslanca patrí jemu osobne a nie politickej strane. Danko označil tento názor za „hlúposť“ a vyjadril názor, že by sa mal znovu diskutovať. V súvislosti s tým dodal, že vláda by sa mala v roku 2025 zaoberať zavedením imperatívneho poslaneckého mandátu, ktorý by podľa jeho názoru lepšie vyvážil zodpovednosť medzi stranou a poslancami.

Podľa platných pravidiel môže do parlamentu kandidovať aj osoba, ktorá nie je členom politickej strany. Táto osoba musí byť však zaradená na kandidátnej listine strany, ktorá sa dostala do parlamentu, a musí sa nachádzať na zvoliteľnom mieste. Okrem toho môže získať mandát aj v prípade, že sa prekrúžkuje pomocou preferenčných hlasov, čo znamená, že voliči dávajú svoj hlas osobe na nižšej priečke na kandidátnej listine.

V prípade, že politická strana získa viac ako osem poslancov v parlamente, má právo založiť si vlastný poslanecký klub. Po voľbách sa však často stáva, že niektorí poslanci alebo skupiny poslancov sa rozhodnú opustiť svoje poslanecké kluby a pôsobiť ako nezaradení.

V tomto volebnom období KDH prišlo o poslanca, keď klub opustila Martina Bajo Holečková, no dopad na fungovanie klubu to nemalo, pretože strana mala aj po jej odchode stále dostatok poslancov. Podobný prípad sa stal aj Ľubomírovi Galkovi, ktorý opustil poslanecký klub koalície Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia.

V prípade Andreja Danka však nastala komplikovanejšia situácia. Po odchode trojice poslancov (Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík) ostala SNS so siedmimi poslancami, čo nebolo dostatočné na zachovanie vlastného klubu. Situáciu vyriešila koalícia tým, že poslanec Dušan Muňko zo Smer-SSD prestúpil do klubu SNS.

Ak by SNS stratila poslanecký klub, malo by to negatívny vplyv nielen na stranu, ale aj na celú vládnu koalíciu. V rokovacom poriadku sa uvádza, že Národná rada môže hlasovaním bez rozpravy zaradiť nový bod programu schôdze, ak o to požiadajú aspoň tri poslanecké kluby. Bez poslaneckého klubu by SNS stratila možnosť tento návrh podávať. Okrem toho poslanecké kluby poskytujú aj ďalšie výhody, ako napríklad porady pred dôležitými hlasovaniami alebo pri obštrukciách a nejasnostiach.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie