Týka sa to aj výraznejšej potreby účinných finančných nástrojov vrátane zvýšenia turistických daní a ďalších poplatkov, ktoré by mali prispieť k budovaniu gréckej klimatickej odolnosti a pomôcť financovať obnovu po stále častejších požiaroch a záplavách.
S mohutným požiarom museli grécke hasičské jednotky bojovať aj tento rok, konkrétne začiatkom augusta v blízkosti hlavného mesta Atény. Aj zrážok je tu čoraz menej. Tohtoročný júl bol v Grécku najteplejším v histórii a obrovské horúčavy si vyžiadali životy niekoľkých ľudí.
„Vzhľadom na to, že letá budú len a len teplejšie, malo by byť gréckou prioritou predĺženie turistickej sezóny. Turistom by sa mali predkladať také pobídky, aby ich dokázali prilákať počas celého roka. Len tak môžeme zabezpečiť, že cestovný ruch bude v prípade Grécka do budúcnosti udržateľný,“ hovorí hovorca jednej z gréckych cestovných agentúr.
Grécka ekonomika z cestovného ruchu profituje
Cestovný ruch však na druhej strane každoročne prispieva gréckej ekonomike medzi 62,8 až 75,6 miliardami eur, čo predstavuje približne jednu tretinu hrubého domáceho produktu Grécka. To však nemení nič na tom, že výzvy na udržateľný cestovný ruch v Grécku sú čoraz častejšie. „Chceme, aby bol cestovný ruch v Grécku udržateľný. Je nevyhnutné investovať do ochrany nášho ekosystému,“ hovorí k problematike Megan Epler Woodová, ktorá vedie jednu z gréckych iniciatív na podporu udržateľnej turistiky a varuje pred rastúcimi ekologickými rizikami cestovného ruchu.
S obrovským náporom turistov bojuje v posledných rokoch aj grécky ostrov Santorini. Ostrov s 15 500 obyvateľmi je veľkým lákadlom pre rýchlo sa rozvíjajúci priemysel výletných lodí v Stredomorí. Až 11 tisíc pasažierov z výletných lodí dokáže v jednom momente premeniť malebný grécky ostrov Santorini na peklo. Aj preto chce tamojší starosta, aby sa počet návštevníkov denne zastropoval na maximálne 8 tisíc.
Podľa starostu ostrova Nikosa Zorzosa navštívi Santorini tento rok zhruba 3,4 milióna turistov. Miestni vinári si v tejto súvislosti sťažujú, že kvôli turizmu klesá produkcia vína. Pred nadmerným turizmom varovala pred niekoľkými týždňami aj správa gréckeho ombudsmana. Je jasné, že hnev voči turistom rastie aj v ďalších častiach Európskej únie. Týka sa to napríklad Barcelony, ktorá sa radí medzi turisticky najobľúbenejšie mestá EÚ. Počas leta sa tam konalo niekoľko protestov, počas ktorých obyvatelia Barcelony striekali na turistov vodu alebo označovali páskami reštaurácie, ktoré turisti vyhľadávajú. S turistami v posledných mesiacoch vo veľkej miere bojujú aj obyvatelia Malorky alebo Andalúzie.