Inštitút dodáva, že Ukrajina nemá dostatok systémov protivzdušnej obrany, aby rovnomerne pokryla celé svoje územie a Rusi sa zrejme pomocou nedávnych sérií úderov – hoci mali menšiu intenzitu – snažili donútiť Ukrajincov, aby protivzdušnú obranu sústredili na ochranu husto obývaných miest, namiesto poskytovania krytia svojim vojenským operáciám.
ISW v tejto súvislosti ďalej píše, že ruské invázne sily údajne znížili leteckú aktivitu po tom, čo ukrajinská armáda pred niekoľkými dňami zostrelila tri ruské lietadlá Su-34 na juhu krajiny, po čom sa podľa inštitútu významne znížilo tempo ruských pozemných operácií na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti.
Ukrajinská schopnosť potlačiť ruskú leteckú aktivitu aj v obmedzených častiach frontu by pravdepodobne predstavovala podstatné operačné obmedzenia pre ruské sily, píše inštitút, ktorý ďalej upozorňuje, že západná pomoc zostáva pre Ukrajinu zásadná a jej ukončenie by pravdepodobne vytvorilo podmienky na rozšírenie ruských vzdušných úderov na túto krajinu .
Rusko v piatok vykonalo podľa Kyjeva najrozsiahlejší vzdušný útok na Ukrajinu od začiatku svojej invázie vo februári minulého roka, ktorý naprieč krajinou pripravil o život cez 30 civilistov, viac ako 160 ich zranil a spôsobil rozsiahle škody okrem iného aj na infraštruktúre aj civilných budovách.
Zasiahnuté mestá Záporožie, Odesa a Dnipro na dnešok podľa serveru Ukrajinska pravda vyhlásila deň smútku. V Záporoží počet obetí piatkového bombardovania vzrástol z ôsmich na deväť, v Dnipre úrady evidujú šesť zabitých civilistov a v Odese štyroch. V Kyjeve stúpol počet obetí z deviatich na 13 po tom, čo záchranári vyslobodili ďalšie telá z trosiek, napísal dnes dopoludnia ukrajinský spravodajský server. O obetiach v piatok informovali aj Charkov alebo Ľvov.