fbpx

Americký sen je len výmysel Hollywoodu, v skutočnosti je to začarovaný kruh, hovorí Slovenka žijúca v Chicagu

Zdroj: ARCHÍV/Annie
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Či sa dodnes oplatí odísť do Ameriky za zárobkom,
  • V čom má Slovensko oproti USA navrch,
  • Či sa dá v Amerike prežiť bez auta,
  • Prečo je americký zdravotný systém jeden z najhorších,
  • Prečo sa v USA "nepohnete" bez kreditnej karty.

Viete si predstaviť návrat do vášho predošlého života na Slovensku?

Ešte pred príchodom do Ameriky som tvrdila, že si neviem predstaviť vrátiť sa na Slovensko. Vždy som cítila, že to nie je miesto, kde by som chcela ostať žiť a založiť si rodinu. Možno je to aj finančnou slobodou, ktorú tu človek má, viem, že by som ju na Slovensku nemala. Keby som mohla, z USA by som na Slovensko rozhodne preniesla výšku platov, pretože peniaze sú dôležité, či sa nám to páči, alebo nie.

Zároveň by som dodala, že kedysi sme sa na Slovensku sťažovali, že sme 30 rokov za opicami. Za posledných pár rokov čo počujem od známych a rodiny, mi príde, že na Slovensku sme tých 30 rokov úplne dobehli. A povedala by som, že miestami sme na tom asi aj lepšie v určitých oblastiach ako v USA.

Keby ste mali porovnať život na Slovensku a v USA, aké najväčšie rozdiely v zdravotnom a možno aj vo finančnom systéme by ste vypichli?

Amerika má najlepšie nemocnice, ale rovnako má aj najhorší systém. Zdravotné poisťovne sú súkromné a niektorí ľudia platia aj 500 $ mesačne, ale ak sa niečo stane, stále to neznamená, že im to poisťovňa preplatí.

Veľkým prekvapením pre mňa bolo tiež, že každý človek má aspoň tri kreditné karty. Ľudia žijú štýlom, že keď to chcem, tak si to kúpim teraz a neskôr za to zaplatím. Je to súčasť systému, ktorý tu vybudovali, pretože bez kreditnej karty nezískate kredit a bez kreditu si nekúpite dom ani auto. Takže je to taký začarovaný kruh.

Zdroj: ARCHÍV/Annie

A čo taký každodenný život v USA? Čím sa odlišuje od slovenskej klasiky?

Čo sa týka bežného života, som presvedčená, že v Európe sú lepšie aj kvalitnejšie potraviny. FDA schváli takmer všetko, preto aj veľa potravín obsahuje GMO či hormóny. V porovnaní so Slovenskom si myslím, že sme v USA pozadu aj v tom, že tu vám v reštaurácii bežne neponúknu jedlá pre celiatikov ani žiadne alternatívy ako celiatické cestoviny či potraviny z kukuričnej múky.

Taktiež musím spomenúť, že na každom rohu je tu McDonald’s alebo Burger King. Je to jednoducho preto, lebo majú veľkú klientelu, keďže burger za dva doláre vyjde menej ako by vyšiel obed, na ktorý si musíte nakúpiť potraviny. Známym rozdielom je, že väčšina Američanov vlastní minimálne jednu zbraň, lebo získať zbrojný preukaz nie je tak náročné, ako by možno malo byť.

Poukázala by som tiež na to, že zatiaľ čo Slováci si často potrpia na slávnostné oblečenie na narodeninových oslavách, na Silvestra či na ďalších podujatiach, tu väčšina ľudí chodí v mikine a džínsoch alebo v teplákovej súprave. Povedala by som, že si tu nedajú tak záležať na obliekaní ako v Európe.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie