fbpx

Americkí vedci: Krvný test na Alzheimerovu chorobu zachytí 90 % skorých prípadov demencie

Americkí vedci prichádzajú s prelomovým testom na zistenie Alzheimerovej choroby. Zdroj: Unsplash

90% presnosť kombinovaného krvného testu štúdie bola potvrdená pomocou miechového kohútika, ktorý je spolu s amyloidovým PET skenom v súčasnosti jedinou vedeckou metódou so zlatým štandardom okrem pitvy na diagnostiku Alzheimerovej choroby. Oba testy sú drahé, invazívne a nie sú ľahko dostupné, hovoria odborníci.

Výsledky krvných testov sa potom porovnali s diagnózami pacientov, ktoré poskytli švédski lekári a špecialisti primárnej starostlivosti. Relatívne nízka miera presnosti – 61 % a 73 % – poukazuje na to, aké ťažké je pre lekárov správne identifikovať Alzheimerovu chorobu pomocou súčasných nástrojov: krátky rozhovor s pacientom, krátky kognitívny test a počítačová tomografia alebo CT mozgu.

„Vo všeobecnosti nie sú tradičné testy papierom a perom ani digitálne kognitívne hodnotenia veľmi presné pri špecifickej identifikácii Alzheimerovej choroby,“ povedal spoluautor štúdie Dr. Oskar Hansson, profesor a hlavný konzultant neurológie na univerzite v Lunde.

„Mnoho ďalších stavov a chorôb môžu zahŕňať podobné kognitívne symptómy, čo vedie k potenciálnej nesprávnej diagnóze alebo zmeškanej diagnóze,“ uviedol Hansson.

V skutočnosti medzi 20% a 30% pacientov, ktorých videli špecialisti, užíva lieky alebo má iné zdravotné ťažkosti, ktoré môžu napodobňovať Alzheimerovu chorobu, povedal Hansson. Choroby, ktoré môžu ovplyvniť kognitívne funkcie, zahŕňajú vaskulárnu demenciu, depresiu, ochorenie štítnej žľazy, spánkové apnoe a dokonca aj nedostatok vitamínu B12.

Ak tieto napodobeniny nie sú zachytené počas počiatočného vyšetrenia, ľudia bez Alzheimerovej diagnózy môžu zaplniť čakacie zoznamy na špecialistov a termíny na miechové punkcie a amyloidové PET skeny, povedala Carrillová.

Kedy budú dostupné bežné krvné testy?

Podľa matematických modelov založených na starnutí populácie v USA a v Európe sa čakacie doby budú len predlžovať. Nová štúdia zistila, že ak do roku 2033 lekár primárnej starostlivosti použije na určenie demencie iba súčasné kognitívne hodnotenia, ľudia budú čakať v priemere takmer šesť rokov, kým zistia, či majú nárok na novú liečbu Alzheimerovej choroby. Štúdia bola prezentovaná v nedeľu na medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie vo Philadelphii.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie