fbpx

Americkí vedci: Krvný test na Alzheimerovu chorobu zachytí 90 % skorých prípadov demencie

Americkí vedci prichádzajú s prelomovým testom na zistenie Alzheimerovej choroby. Zdroj: Unsplash

Ako funguje krvný test p-tau217?

Peptid p-tau217 je jedinečný v tom, že ho možno detegovať iba vtedy, keď sú v mozgu prítomné amyloidné povlaky, povedala Carrillová.

„Pre nás vedcov to znamená, že keď meriame p-tau217, meriame poškodenie neurónov z tau veľmi skoro pri Alzheimerovej chorobe, ale len vtedy, keď je už prítomný amyloid,“ povedala. „V skutočnosti nemeriate amyloid, ale test vám hovorí, že tam je, a to bolo podporené objektívnymi PET (pozitrónová emisná tomografia), ktoré dokážu vidieť amyloid v mozgu,“ povedala Carrillová. „Je to krásna známka Alzheimerovej choroby: Ak nemáte prítomný amyloid, nemáte Alzheimerovu chorobu. Ak však máte zvýšený tau v mozgu, potom vieme, že je to znak iného typu demencie.“

Tau spleti sa podieľajú na niekoľkých ďalších neurologických ochoreniach, ako je FTD alebo demencia frontálneho laloku. Pri FTD spleti tau útočia na predný lalok mozgu, čo spôsobuje behaviorálne a emocionálne zmeny a stratu výkonných funkcií, ako je plánovanie. Strata pamäte, ak k nej dôjde, nastane oveľa neskôr.

Pri Alzheimerovej chorobe sa v časti mozgu, ktorá riadi pamäť, vytvárajú spleti tau, ale kľúčovú úlohu zohrávajú amyloidné povlaky. Malé zhluky povlakov sa môžu zhromažďovať na synapsiách a narúšať schopnosť nervových buniek komunikovať. Amyloidné povlaky môžu tiež nadmerne stimulovať imunitný systém a vyvolať zápal, ktorý môže ďalej poškodiť mozog.

Niektoré z najnovších liekov na demenciu, ako je lecanemab a donanemab, sa zameriavajú na beta-amyloid a považujú sa za menej účinné u ľudí s pokročilou patológiou tau, hovoria odborníci.

Pretože zásoby amyloidu sa môžu začať hromadiť v mozgu desaťročia pred nástupom symptómov, dokonca aj keď je človek vo veku 30 alebo 40 rokov, včasná diagnóza mozgového amyloidu môže byť rozhodujúca pre úpravu životného štýlu a preventívnu liečbu liekmi.

Súčasné skríningové testy sú nepresvedčivé

Štúdia publikovaná v nedeľu v časopise JAMA Neurology, sledovala 1 213 ľudí s priemerným vekom 74 rokov, ktorí podstupovali kognitívne hodnotenia na klinikách primárnej starostlivosti aj na špeciálnych klinikách vo Švédsku. Krv každej osoby bola testovaná pomocou p-tau217 a výsledky boli kombinované s krvnými meraniami beta-amyloidu 40/42, aby sa vytvorilo konečné skóre.

„Keď použijete kombináciu pomeru 40 ku 42 a p-tau217, zvyšuje to diagnostickú presnosť p-tau217,“ povedal preventívny neurológ Dr. Richard Isaacson, riaditeľ výskumného Inštitútu pre neurodegeneratívne choroby na Floride.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie