Prezident Joe Biden schválil Ukrajine použitie amerických rakiet dlhého doletu ATACMS na útoky vo väčšej hĺbke na ruskom území.
Tento krok znamená zmiernenie doterajších obmedzení a prichádza v čase, keď Rusko nasadzuje tisíce severokórejských vojakov na podporu svojho vojnového úsilia. Píše o tom AP News.
Rakety ATACMS a vojnové posuny
Rozhodnutie umožniť použitie ATACMS na väčšie vzdialenosti prišlo po niekoľkomesačnom tlaku zo strany Ukrajiny, ktorá tvrdila, že obmedzenia im bránia efektívne reagovať na ruské útoky na mestá a infraštruktúru. Nasadenie týchto rakiet je zrejme odpoveďou na rozhodnutie Severnej Kórey vyslať tisíce vojakov a muníciu na pomoc Rusku.
Ruské jednotky sa snažia získať späť stratené územia, najmä v pohraničných oblastiach, ktoré Ukrajina oslobodila tento rok. Podľa odhadov USA a Južnej Kórey už Severná Kórea poslala až 12 000 vojakov a značné množstvo munície, čím posilnila ruské zásoby zbraní.
Medzinárodné reakcie a súvisiace obavy
Rozhodnutie umožniť použitie týchto zbraní vyvolalo zmiešané reakcie medzi spojencami NATO. Kritici varujú, že tento krok môže eskalovať konflikt a zvýšiť riziko priameho zapojenia NATO do vojny. Na druhej strane podporovatelia Ukrajiny tvrdia, že umožnenie útokov na ruskom území by mohlo spôsobiť prehodnotenie ruskej vojenskej stratégie.
Rusko zároveň pohrozilo, že v prípade pokračovania podobných dodávok môže poskytnúť dlhodobé zbrane svojim spojencom na útoky proti západným cieľom.
Trumpovo víťazstvo a budúcnosť podpory Ukrajiny
Bidenovo rozhodnutie prišlo krátko po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Trump sľubuje ukončenie vojny, no jeho postoj k pokračovaniu vojenskej podpory Ukrajine je neistý. Jeho administratíva by mohla presadzovať politiku ústupkov voči Rusku, čo vyvoláva obavy medzi ukrajinskými spojencami.
Spojené štáty zostávajú najdôležitejším partnerom Ukrajiny, poskytli jej viac ako 56 miliárd dolárov na bezpečnostnú pomoc od začiatku invázie v roku 2022. Napriek tomu sa administratíva Bidena zdráhala poskytnúť niektoré pokročilé zbrane, vrátane tankov, systémov Patriot a stíhačiek F-16, a to aj napriek tlaku Kyjeva a spojencov.