Nesmieme sa báť
V úvode schôdze od kongresmanov z oboch strán zaznievali apely na pomoc Ukrajine. Zákonodarcovia zdôrazňovali, že krajiny ako Rusko, Irán, Severná Kórea a Čína sledujú, ako Spojené štáty zareagujú. Podotýkali napríklad, že teraz je chvíľa na ukážku sily a presvedčenia.
Padala prirovnanie k roku 1939, Hitlerovmu nacistickému Nemecku a nutnosti odstrašiť zločinné režimy. „Naši konkurenti spolupracujú, aby podlomili západné hodnoty a demokraciu. Nesmieme sa báť, musíme byť silní,“ vyhlásil napríklad texaský republikán a predseda výboru pre zahraničné veci Michael McCaul. Zdôraznil tiež, že Johnson „dal prednosť národnému záujmu pred svojim vlastným“.
Moskva a Peking sa pozerajú
Naše dnešné činy sledujú vo svete, Vladimir Putin sa pozerá, Si Ťin-pching sa pozerá, nesmieme opustiť našich priateľov a spojencov, povedal oklahomský kongresman Tom Cole. Podobne demokratka z Connecticutu Rosa DeLaurová apelovala na pomoc spojencom, opak by považovala za hrubú chybu. V diskusii potom zaznievali slová o „osi zla“, ktorú tvoria Rusko, Irán, Čína a Severná Kórea.
Proti podpore Ukrajiny vystúpil texaský republikán Keith Self. Odkazoval sa na to, že európske HDP ďaleko prevyšuje to ruské a európski členovia NATO nedodržiavajú záväzok vydávania dvoch percent HDP na obranu. „Európska únia môže robiť viac. Ak Spojené štáty budú naďalej financovať túto snahu, Európska únia nezhromaždí politickú vôľu robiť, čo by robiť mala. Rusko je strategickým konkurentom USA, ale pre Európu predstavuje väčšie ohrozenie,“ nechal sa počuť Self.