fbpx

Amazonský kmeň sa dočkal internetu. Stal sa závislým na porne a sieťach

Amazonský kmeň sa dočkal prvýkrát vo svojej histórii pripojenia k internetu. Zdroj: Instagram/flora.dutra

Jedna z nich New York Times povedala, že teraz sníva o precestovaní sveta, ďalší sa zase chce stať zubárkou v São Paule.

Nelovíš = neješ

Enoque však poukázal na zjavné nevýhody pripojenia.

„Zmenilo to každodennú rutinu natoľko, že je to až škodlivé,“ podotkol. „V dedine to je tak, že keď nelovíš, nerybáriš a nesadíš rastliny, tak neješ,“ dodal.

K nemu sa pridal o dva roky staršie TamSay.

„Niektorí mladí naše tradície udržujú. Iní chcú stráviť celé popoludnie na svojich telefónoch,“ posťažoval sa.

Závislosť Marubov na internete viedla k tomu, že vodcovia kmeňa z obáv, že sa ústne odovzdávaná história a kultúra kmeňa navždy vytratí, obmedzili pripojenie na dve hodiny ráno, päť hodín večer a celú nedeľu.

Niektorí rodičia sa ale boja, že už je neskoro. Ďalší z otcov Kâipa Marubo je plný úzkosti z toho, že jeho deti hrajú násilné videohry.

„Bojím sa, že ich budú chcieť napodobňovať,“ uviedol.

Ďalší zase kvôli nedostatku digitálnej gramotnosti často naletí internetovým podvodníkom alebo chatujú na sociálnych sieťach s cudzincami.

Niektorí brazílski predstavitelia rozširovania internetového pripojenia medzi odľahlé komunity kritizujú, podľa nich sa môžu ich unikátne kultúry a zvyky navždy vytratiť.

Tomu sa hovorí etnocentrizmus. Bieli muži si myslia, že vedia, čo je pre nich (domorodé kmene, pozn. red.) najlepšie,“ podotkla k tomu brazílska aktivistka Flora Dutra, ktorá sa venuje amazonským domorodým kmeňom a podľa ktorej je internet pre nich prínosom.

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie