Alkoholu holduje čoraz viac Slovákov. Počet konzumentov za posledných 10 rokov stúpol

Reklama
Nočná zábava v kluboch Zdroj: Unsplash/Aditya Chinchure, Himanshu Choudhary

Najrizikovejším obdobím na pitie alkoholu je síce zima, kedy ľudia zaspávajú na akomkoľvek mieste a sú obeťami podchladenia, no aj počas leta na ľudí číha viacero nástrah. Súdny lekár považuje za nebezpečné akékoľvek množstvo alkoholu, píše portál aktuality.

„Nedá sa povedať, že by nejaké množstvo alkoholu bolo bezpečné, lebo alkohol ako taký má vždy negatívne účinky na organizmus. V lete sú tieto účinky ešte výraznejšie, lebo alkohol má napríklad močopudné účinky, čiže človek sa ľahko dehydruje. Tým pádom sa jednoduchšie prehreje a hrozí mu kolaps,“ upozorňuje Straka a dodáva, že ak už človek chce siahnuť po alkoholických nápojoch, mal by zvoliť tie nízkokoncentrované – ľahké pivo a ideálne len radler.

V tom prípade totiž človek spoločne s etanolom prijíma aj veľké množstvo tekutín, čo do určitej miery znižuje riziko dehydratácie.

Odborník tiež vystríha pred pitím na plážach či pri vode na horúcom slnku a tiež pred nebezpečnou klasikou: kúpaniu sa pod vplyvom alkoholu.

„Človek pod vplyvom alkoholu má slabšie reflexy a podceňuje vonkajšie nebezpečenstvo. Neodhadne svoje sily, zapláva od brehu ďalej, ako keby bol triezvy, lebo si viac verí a stane sa obeťou utopenia.“

Z výskumov vyplýva, že najnebezpečnejšia na alkohole je cesta z pohostinstva domov, kde sa ľudia stávajú obeťami dopravných nehôd, úrazov či utopenia.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie