Za posledných desať rokov sa počet Slovákov konzumujúcich alkohol zvýšil, vyplýva to z najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú v stredu zverejnilo Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave, informuje TASR. Podľa WHO v súčasnosti pije alkohol 74 percent Slovákov starších ako 15 rokov.
Oproti roku 2014 narástol počet ľudí pijúcich alkohol na Slovensku o osem percent, pričom pijúcich mužov je viac ako žien. „V súčasnosti máme na Slovensku 82 percent pijúcich mužov, čo je obrovské množstvo (…). U žien je počet pijúcich o niečo nižší, ale aj ten časom stúpa,“ uviedla klinická psychologička Zuzana Kamendy.
Napriek tomu, množstvo alkoholu, ktoré Slováci za rok vypijú, podľa WHO za posledné obdobie kleslo. „Priemerný Slovák vypije 10,5 litra čistého alkoholu ročne, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi to bolo takmer 12 litrov. V rámci Európy ide o priemernú hodnotu,“ spresnila správa. Na čele rebríčka sú Rumuni so 17 litrami a Česi s 13,3 litrami.
Slovensko sa však v Európe umiestňuje na šiestom mieste, pokiaľ ide o priame úmrtia v dôsledku pitia alkoholu. „Takmer osem percent úmrtí je spôsobených vplyvom alkoholu. Patria sem tragické nehody, zranenia, utopenia, ale aj alkoholická choroba pečene a intoxikácie,“ uviedol riaditeľ CPLDZ Ľubomír Okruhlica. Podľa neho to odráža charakter pitia na Slovensku, ktorý je výrazne nárazový.
„Alkohol, spolu s tabakom a nedostatkom pohybu, sú hlavnými dôvodmi, prečo u nás relatívne mladí ľudia trpia chronickými ochoreniami až do konca života,“ vysvetlil riaditeľ CPLDZ. Dodal, že za posledných desať rokov výrazne stúpol negatívny vplyv alkoholu na zdravie Slovákov, pričom počet priamych úmrtí v dôsledku alkoholu zostáva nezmenený.
„Aj keď v množstve vypitého alkoholu patríme medzi priemerné krajiny v Európe, pokiaľ ide o úmrtia a chronické ochorenia, sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami veľmi zle,“ zhodnotil Okruhlica.
Generálny riaditeľ spoločnosti Delamere, špecialista na zdravie a závislosť, Martin Preston povedal pre The Sun: „Závislosť od alkoholu je na chronickom konci spektra porúch spojených s užívaním alkoholu, na ktoré neexistuje žiadny liek.“
„Dá sa to však úspešne liečiť a čím skôr sa liečba uskutoční, tým lepšie pre dotknutého jednotlivca a jeho blízkych.“
Čo sa pýtať samého seba, keď príde na pitie…
(Článok pokračuje na ďalšej strane)