„Alexej Navaľnyj bol zavraždený“. Matke povedali, že ho postihol „syndróm náhleho úmrtia“ (aktualizované)

Reklama
Na archívnej snímke z 29. februára 2020 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Zdroj: TASR/AP

O úmrtí Navaľného v trestaneckej kolónii IK-3 za polárnym kruhom informovala v piatok ruská väzenská služba. Po vychádzke mu údajne prišlo nevoľno a okamžite stratil vedomie. Privolení zdravotníci z nemocnice v meste Labytnangi sa ho vraj pokúšali oživovať viac ako pol hodiny, ale neboli úspešní.

Navaľnyj bol jedným z najvýraznejších kritikov režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, pričom sa mu podarilo vyburcovať rozsiahle protesty, a to aj napriek prísnym ruským zákonom cieleným proti demonštráciám. Uväznili ho na začiatku roka 2021 po tom, ako sa do Ruska vrátil z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok.

Polícia zatkla vyše 130 ľudí, ktorí spomínali na Navaľného

Ruské bezpečnostné zložky zadržali od piatka v 19 mestách najmenej 133 ľudí na spontánnych zhromaždeniach, ktoré sa konali na pamiatku zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného. TASR o tom informuje na základe údajov na stránke organizácie OVD-Info monitorujúcej zatýkania na nepovolených podujatiach v Rusku.

Najviac zadržaných (69) evidovala organizácia k sobotňajšiemu dopoludniu miestneho času v druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad, nasleduje metropola Moskva s 11 zatknutiami.

Zatýkalo sa ak Nižnom Novgorode, Krasnodare, Rostove nad Donom, Tveri, Briansku, Ulad-Ude, Surgute, Novosibirsku či Belgorode.

OVD-Info upozornilo, že zaistených osôb môže byť viac, no organizácia zverejňuje len mená tých ľudí, ktorých zadržanie má potvrdené.

„Aký veľký musí byť strach mocenského aparátu z mŕtveho človeka, keď sa aj kladenie kvetov na jeho pamiatku považuje za zločin,“ napísal v sobotu na platforme Telegram Dmitrij Muratov, nositeľ Nobelovej ceny za mier a zakladateľ kritických novín Novaja Gazeta.

V Moskve sa tvoril rad pred Soloveckým kameňom – pamätníkom obetiam politických perzekúcií z obdobia bývalého Sovietskeho zväzu. Nachádza sa na Lubianskom námestí oproti veliteľstvu Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Policajti ľudí síce ku kameňu pustili, no súčasne ich zastrašovali a vyzývali, aby miesto rýchlo opustili, informoval reportér agentúry DPA.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie