Alergie vám nedajú pokoj ani cez zimu: Ako sa chrániť pre zákernými plesňami?

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com/wayhomestudio

S príchodom jesene sa dni skracujú, slnečné lúče miznú a vlhkosť vzduchu stúpa. Práve takéto podmienky vytvárajú ideálne prostredie pre plesne – mikroskopické huby, ktoré sa šíria pomocou spor. Ich výskyt môže u citlivých jedincov, ako sú alergici alebo ľudia s oslabenou imunitou, spôsobiť vážne zdravotné problémy, hovorí portál idnes.cz.

Plesne sa najčastejšie objavujú v prostrediach s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, pivnice či nevetrané miestnosti. Na jeseň však plesne a ich spory nájdeme v hojnom počte aj vonku – v parkoch, na záhradách či v lesoch. Miesta, kde sa rozkladá organický materiál, ako je lístie alebo zvyšky rastlín, sú pre plesne ideálnym prostredím. Vietor spory roznáša do okolia, čím zvyšuje ich koncentráciu vo vzduchu.

 

Typická vôňa tlejúceho lístia, ktorú si mnohí spájame s romantikou jesene, je často výsledkom rozkladu organickej hmoty, kde plesne prežívajú. Prechádzka v prírode tak môže pre alergikov alebo citlivé osoby predstavovať riziko zhoršenia zdravotného stavu.

Ako sa chrániť po návrate domov?

Aj keď sa po prechádzke vrátite do bezpečia svojho domova, spóry plesní si môžete priniesť so sebou – na oblečení, vo vlasoch či na pokožke. Aby ste minimalizovali riziko:

  • Umyte si ruky a tvár, ideálne hneď po príchode.
  • Prezlečte sa do čistého oblečenia.
  • Umyte si vlasy, ak ste boli dlhší čas v lese alebo parku.

Tieto jednoduché kroky môžu výrazne znížiť množstvo spor plesní, ktoré si prinesiete do interiéru.

 

Vlhkosť v domácnosti pod kontrolou

Prevencia je kľúčová. Plesne sa v domácnosti objavujú najmä v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Ideálna vlhkosť vzduchu by nemala presiahnuť 50 %. Ako to dosiahnuť?

  • Pravidelne vetrajte, ideálne niekoľkokrát denne na 5 až 10 minút.
  • Používajte odvlhčovače vzduchu alebo investujte do vetracích systémov.
  • Zainvestujte do čističky vzduchu s HEPA filtrom, ktorá dokáže zachytiť až 99 % spor plesní a iných alergénov.

Ak sa už pleseň objaví, neváhajte a odstráňte ju okamžite. Používajte špeciálne prostriedky proti plesniam obsahujúce fungicídne látky a zasiahnuté materiály (ako sú koberce či tapety) v prípade potreby vymeňte.

 

Prírodné riešenia na podporu imunity

Dlhodobé vystavenie plesniam môže oslabiť imunitu a spôsobiť chronické zdravotné problémy. Posilniť obranyschopnosť môžete aj pomocou bylín a prírodných produktov:

  • Cesnak, brusnice a peniazovka majú dezinfekčné a protizápalové účinky.
  • Eleuterokok, čierne ríbezle, či výťažky zo šípkovej ruže podporujú imunitu.
  • Gemmoterapeutiká (výťažky z púčikov rastlín) obsahujú koncentrované účinné látky.

 

Dôležité vitamíny a minerály

Strava bohatá na vitamíny a minerály je nevyhnutná na podporu imunity.

  • Vitamín C: Nachádza sa v šípkach, čiernych ríbezliach, citrusoch, paprike či camu camu, ktoré obsahuje až 60-krát viac vitamínu C ako pomaranč.
  • Zinok: Tento minerál nájdete v mlieku, mäse, orechoch, semienkach alebo tofu. Je obzvlášť užitočný pri prvých príznakoch ochorenia.

Nezanedbávajte prevenciu

Jeseň je krásne obdobie, no prináša so sebou aj riziká v podobe zvýšeného výskytu plesní. Ochráňte svoje zdravie pravidelným vetraním, kontrolou vlhkosti a posilnením imunity. Urobte z prevencie každodennú rutinu a užívajte si farebnú jeseň bez zdravotných komplikácií.



Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie