Vo svetových riekach je úhrnom najmenej vody prinajmenšom za posledných 33 rokov, za ktoré sú známe dáta. V novo zverejnenej správe na to upozornila Svetová meteorologická organizácia (WMO). V každom roku z uplynulých piatich rokov boli hladiny riek výrazne pod dlhodobým priemerom.
Príčinou tohto stavu je klimatická zmena, zosilňovaná každých niekoľko rokov prirodzene sa vyskytujúcim klimatickým javom El Niňo, ktorý na celom svete ovplyvňuje zrážky, informuje portál ČT 24. Rok 2023 bol navyše najteplejším od začiatku industrializácie a ľadovce stratili najviac ľadu za najmenej 50 rokov, zdôraznila WMO.
V riekach, ktoré sú napájané ľadovcami, hladina spočiatku rastie, pretože ľad sa topí a odteká, vysvetlil podľa agentúry DPA riaditeľ hydrologického oddelenia WMO Stefan Uhlenbrook. Keď ale ľadovce zmiznú, má to pre tieto rieky dramatické dôsledky. Ľudia sa na to podľa Uhlenbrooka musia pripraviť – jednak budovaním vodných nádrží, ale predovšetkým obozretnejšou spotrebou miznúcich zdrojov.
Nie všetky rieky sú postihnuté rovnako. V oblasti Mississippi, v Amazónii alebo v ázijských riekach Ganga, Brahmaputra a Mekong bolo vlani menej vody, než by zodpovedalo dlhodobému priemeru. Naopak vo východnej Afrike, na severe Nového Zélandu, na Filipínach a v severnej Európe bolo vody viac, uvádza WMO.
„Voda je pomyselným kanárikom v uhoľnej bani klimatických zmien,“ podotkla generálna tajomníčka WMO Celeste Sauloová s narážkou na skoršiu prax, kedy boli kanáriky v klietkach umiestňovaní v uhoľných šachtách, kde slúžili ako špecifické „signalizačné zariadenie“, pretože pri zvýšenej koncentrácii upadli do bezvedomia skôr ako ľudia.
„Dostávame núdzové signály vo forme stále extrémnejších dažďových zrážok, záplav a sucha, ktoré silne zaťažujú život, ekosystémy a ekonomiky,“ dodala Sauloová.
Podľa údajov OSN najmenej 3,6 miliardy ľudí, teda viac ako 40 percent svetovej populácie, nemá dostatok vody najmenej jeden mesiac v roku. Podľa modelových prepočtov by počet takýchto ľudí mohol do roku 2050 stúpnuť na päť miliárd.
Správa WMO dokumentuje vodné stavy v jazerách a riekach, vlhkosť pôdy a meranie ľadovcov a snehu. Niektoré krajiny ale údaje neposkytli. V takýchto prípadoch ich WMO nahrádza modelovými prepočtami.