Alarmujúce čísla. Na Slovensku pribudne ročne až 33-tisíc onkologických pacientov

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/M. Svítok

Ročne na Slovensku pribudne v priemere 33-tisíc nových pacientov s rakovinou. Diagnózy onkologických pacientov sú v mnohých prípadoch zachytené až v pokročilom štádiu, čo výrazne ovplyvňuje aj produktivitu práce a náklady sociálnej a zdravotnej poisťovni. S informáciou prišiel portál noviny.sk.

85 percent všetkých onkologických ochorení tvorí osem skupín, medzi ktoré patria tráviace orgány, mužské a ženské pohlavné orgány, ale aj kože. Podľa informácií posledných dát narastá počet zhubných ochorení najmä u mužských pohlavných orgánov. Naopak, počet zhubných nádorov močovej sústavy klesol.

Expert na zdravotníctvo Róbert Babeľa informoval, že počas piatich rokov na Slovensku len v týchto ôsmich segmentoch pribudlo 130-tisíc pacientov. Tento počet je alarmujúci.

Dopad na ekonomiku

Najväčší ekonomický dopad na zdravotné poisťovne a sociálnu poisťovňu majú najmä zhubné nádory tráviacich orgánov a prsníka. „8 najväčších skupín onkologických ochorení za uplynulých 5 rokov vzrástli o 28%, čo predstavuje nárast o vyše 2 miliardy eur. Ten nárast 2022 -2018 bolo 105 miliónov,“ vysvetlil.

Sociálna poisťovňa zaznamenala rastúce náklady. Na PN v súčasnosti platí o 23 percent viac a na invaliditu o 21 percent. „Je to záťaž pre ten sociálny systém aj pre našu spoločnosť. Tie čísla sú katastrofálne a len dokreslujú tu katastrofálnu situáciu, v ktorej sa nachádzame,“ vysvetlil spoluzakladateľ pacientskej organizácie Nie rakovine Patrik Herman.

„Stále mi nikto nevysvetlil o čo je boľavý zub horší ako rakovina. Koľko ľudí na Slovensku zomiera na boľavý zub a koľko ľudí na onkologické ochorenia, prečo sú potom stomatologické prehliadky povinné a prečo nie sú onkologické,“ reagoval.

V úmrtnosti na onko-ochorenia v rámci krajín Európskej únie sa nachádzame na chvoste. Podľa onkológa Štefana Korca je nutné pozerať sa na štatistiky. „Je dôležité sa pozrieť na tie štatistiky, kde vidíme, že ten výskyt onkologických ochorení je na úrovni 4,5 %. O toľko sme horší ako priemer. Ale v úmrtnosti sme horší o 18 percent.“

Podľa odborníkov by sa preventívnymi prehliadkami diagnózy indikovali včas, čím by sa predchádzalo horším scenárom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie