Počet detí a mladých ľudí trpiacich duševnými ochoreniami na Slovensku sa za uplynulých desať rokov viac než zdvojnásobil. Upozornil na to komisár pre deti Jozef Mikloško počas pedopsychiatrického kongresu s názvom „Hlavolamy v detskej psychiatrii“, ktorý sa konal v Martine. Informáciu priniesla TASR.
Kritický nedostatok detských psychiatrov
Jedným z hlavných problémov, na ktorý Mikloško upozorňuje, je alarmujúco nízky počet odborníkov v oblasti detskej psychiatrie. Podľa aktuálnych údajov pôsobí na celom Slovensku menej ako 60 pedopsychiatrov, pričom v ambulantnej praxi pracuje len 29 z nich.
„Táto situácia výrazne obmedzuje dostupnosť potrebnej starostlivosti pre deti s duševnými problémami,“ uviedol komisár. Nedostatok kapacít v ambulanciách spôsobuje dlhé čakacie doby a zhoršuje prístup k včasnej diagnostike aj liečbe.
Úrad vyzýva na systémové riešenia
Úrad komisára pre deti (ÚKPD) opakovane apeluje na potrebu posilniť odborné kapacity v oblasti detskej psychiatrie. Zabezpečenie dostupnej a kvalitnej starostlivosti považuje za jednu z kľúčových priorít v oblasti verejného zdravia.
„Zdravie našich detí je základom budúcnosti celej spoločnosti,“ zdôrazňuje ÚKPD na svojom oficiálnom webe.
Výzva na zmenu
Rastúci počet prípadov duševných porúch u detí, vrátane úzkostí, depresií či porúch správania, je podľa odborníkov dôsledkom viacerých faktorov – od spoločenského tlaku, cez narušené rodinné zázemie až po nedostatočnú prevenciu v školách.
Kongres v Martine, ktorého sa zúčastnili odborníci z celého Slovenska, poukázal na potrebu reformy systému, rozšírenia siete pedopsychiatrických služieb a zlepšenia spolupráce medzi školami, rodinami a zdravotníctvom.