V polícii nastanú od septembra veľké zmeny, zbor pritom opúšťajú stovky príslušníkov (aktualizované)

Reklama
Prezident polície Ľubomír Solák predstavil zmeny v polícii, ktoré vstúpia do platnosti od nedele 1. septembra. Vpravo bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Foto: reprofoto/FB/Polícia SR, TASR/Jaroslav Novák

Dôvodov pre každoročný personálny deficit v polícii je podľa Soláka viacero. Vstupná lekárska prehliadka môže podľa neho trvať dva či tri mesiace. Uchádzačov od nástupu do zboru údajne odrádza zdĺhavosť prijímacieho procesu.

Ďalším problémom sú podľa policajného prezidenta aj generačné choroby. Veľa záujemcov podľa neho prijímacím konaním neprejde pre problémy so zrakom, s intoleranciami či vysokým krvným tlakom.

Solák avizoval stretnutie s lekármi, kde by chceli o zdravotných parametroch diskutovať. V praxi často celý náborový proces trvá sedem až osem mesiacov.

Aktuálne je podľa riaditeľa odboru poriadkovej polície Prezídia PZ Stanislava Hromádku v zbore neobsadená asi štvrtina tabuľkových miest.

„Tie najnižšie platové triedy, referenti (ktorí chodia na bežné preverenia) pohotovostných motorových jednotiek, teda základných útvarov, železničnej polície, úradu hraničnej a cudzineckej polície, tak to sú tie tabuľky, kde nám chýba asi najviac,“ spresnil Hromádka s tým, že tieto pozície potrebuje PZ zatraktívniť a prilákať k nim záujemcov.

Policajný prezident upozornil, že v menej závažných prípadoch sa príchod hliadky po zavolaní môže oneskoriť. PZ je predbežne dohodnutý aj s armádou, ktorá by v prípade kritického nedostatku policajtov dokázala pomôcť. Takýto scenár však podľa Soláka zatiaľ nehrozí.

Vyhrážky a označenie za zločincov

K masívnemu odchodu sa vyjadrilo i opozičné Progresívne Slovensko. Konanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka aj celej vlády podľa ich vyjadrení stav v polícii len zhoršuje.

Expolicajný prezident Jaroslav Spišiak pripomenul ministrovo správanie počas volebnej kampane, kedy sa policajtom mal vyhrážať a označovať ich za zločincov.

„A toto tí policajti, ktorí chcú bojovať so zločinom, chcú zachraňovať hodnoty, verejný záujem, cítia ako vyhrážku aj im osobne,“ vyhlásil Spišiak s tým, že policajti často nevidia reálnu perspektívu, a preto sa rozhodnú odísť do civilu.

Bývalý policajný prezident sa domnieva, že príplatky pre bezpečnostné zložky z dielne ministerstva vnútra by hnutie v parlamente malo podporiť. Opoziční politici však dodali, že zdvihnutie príplatkov a valorizácia výsluhového dôchodku nie sú systémové opatrenia.

Spišiak informoval, že o situácii v polícii chcel hovoriť aj priamo s ministrom vnútra. Ten sa mu podľa jeho slov späť neozval.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie