fbpx

AKTUALIZOVANÉ: V Bratislave sa koná protest na obranu kultúry. Prišlo naň približne 9-tisíc ľudí

Záber z protestu (Zdroj: Denník N/Tomáš Benedikovič)

V Bratislave sa o 17. hodine začal občiansky Protest na obranu kultúry. Protestujúci sa stretli pred Slovenským národným divadlom, odkiaľ ich pochod pokračoval na námestie SNP.

Protestujúci zdôrazňujú, že SNS nesmie spravovať kultúru. Žiadajú odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej aj generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu, informuje portál Správy STVR.

Ďalšou pripomienkou je naplnenie cieľov stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu SR do roku 2030 a tiež dodržiavanie transparentných princípov pri odvolávaní manažérov a manažérok kultúrnych inštitúcií.

„Protest zvoláva kultúrna obec, ktorej sa ničivé dôsledky ministerstva kultúry priamo dotýkajú,“ informovala na sociálnej sieti platforma Otvorená Kultúra. „Sme presvedčení, že v uliciach musí zaznieť aj hlas občianskej spoločnosti a konkrétne požiadavky smerom k vláde,“ zdôraznila platforma v statuse.

Denník N informuje, že podľa bezpečnostného experta Martina Královiča zo SafetyCrew na bratislavský protest na obranu kultúry na Námestie SNP prišlo 8- až 9-tisíc ľudí.

Ministerka kultúry odvolala 6. augusta generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Mateja Drličku a nasledujúci deň aj šéfku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú. Tieto kroky vyvolali medzi umelcami vlnu kritiky, viaceré umelecké inštitúcie vyjadrili znepokojenie. V reakcii na kroky ministerky kultúry spustila umelecká obec petíciu na jej odvolanie.

Herci SND žiadajú, aby ministerstvo kultúry spravoval človek, ktorý bude garantovať odbornosť a ktorý je kultúrnou obcou rešpektovaný odborník. V stanovisku na proteste v Bratislave dodali, že ministerka Martina Šimkovičová ich dôveru nemá.

Aktualizované, 18:54:

Za hercov SND vystúpila na proteste herečka Jana Oľhová. „Báť sa nie je pekné, ale báť sa treba, ak sa ohýba pravda. Ohýbať pravdu sa vždy sprvoti zdá ľahké, ale naprávať ju trvá dlho,“ povedala s tým, že ohýbaná pravda si nájde svojho poslucháča a pomocníkov.

„Tento stav poznáme veľmi dobre – zažili sme ho v ’96 a vtedy náš zápas s nekultúrnosťou kultúrnych činiteľov dopadol úspešne,“ povedala Oľhová. Herci kritizovali slová Lukáša Machalu, ktorý chce auditom zistiť, ktorí umelci sú kompatibilní s ich víziou. „Takto prebiehali previerky a normalizácia v ’68,“ dodala Oľhová. V divadle sú podľa nej liberáli aj konzervatívci, no spoločne bojujú proti deštrukčným opatreniam.

Redaktor STVR Vladimír Amrich na proteste na obranu kultúry opísal, ako vládna moc postupne zasahuje do spravodajstva. Opísal prípad pozastavenej reportáže a hovorí o snahách vedenia spravodajstva reportáže „vyvažovať“.

„Pomaly sa formuje redakcia, ktorá má byť servilná voči vládnej moci,“ povedal Amrich, ktorý je členom štrajkového výboru STVR.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie