Situácia v slovenskej kultúre začína byť vážna. Kultúrna obec vstupuje do štrajkovej pohotovosti a je kedykoľvek pripravená vyhlásiť aj ostrý štrajk.
Kultúrna obec včera avizovala, že plánuje vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. Vo štvrtok tieto slová potvrdila a o 11. hodine ho oficiálne vyhlásila. Ide o prvú fázu akcie s celoslovenským rozmerom pod názvom Kultúrny štrajk, ktorú koordinuje platforma Otvorená kultúra, informuje Denník N.
Prvá fáza štrajkovej pohotovosti by mala byť v trvaní dvoch týždňov. Iniciátori budú vyhodnocovať legitimitu dôvodov na vyhlásenie ostrého štrajku. „Spájame sa naprieč celou krajinou, aby sme sa postavili na obranu vlastných práv a spolu s nimi bránili záujmy všetkých občanov a občianok Slovenska,“ povedala Katarína Mišíková.
Kultúrny štrajkový výbor predostrel niekoľko požiadaviek a vyzýva preto predstaviteľov koalície, ako aj prezidenta, aby konali.
V prvom rade žiadajú odborné a kompetentné vedenie rezortu kultúry, vrátane zastavenia „ideologicky motivovanej cenzúry“ a riešenie ekonomických dopadov novelizácie zákonov o FPU, Audiovizuálneho fondu a v Slovenskej televízii a rozhlase.
Ku Kultúrneho štrajku sa pridávajú aj zamestnanci Slovenského národného divadla, o čom informovala v ich mene herečka Jana Kovalčiková. Dodala, že keď stratia umelci slobodu, prídu o ňu postupne všetci.
„Kultúru by mali spravovať ľudia vzdelaní, s rešpektom a s dôverou kultúrnej obce doma i v zahraničí, s citom pre profesionálny dialóg a bez ohľadu na to, akú majú politickú príslušnosť,“ povedala Kovalčiková.
Ako píše Denník N, do Kultúrneho štrajku sa zapájajú aj zamestnanci a spolupracovníci STVR a taktiež vzdelávacie umelecké inštitúcie – Vysoká škola výtvarných umení a Vysoká škola múzických umení. K štrajkovej pohotovosti sa momentálne pridalo skoro 1300 ľudí z viac než 125 kultúrnych inštitúcií.
V Slovenskom národnom divadle vyhlásilo štrajkovú pohotovosť vyše 250 ľudí, v Slovenskej národnej galérii viac než 100, a takmer 70 ľudí priamo z úradu ministerstva kultúry. „Kultúrny štrajk bude stupňovať verejný tlak na politickú reprezentáciu, aby riešila kritickú situáciu v rezorte kultúry,“ upozornila Veronika Němcová z platformy Otvorená kultúra.
Dodáva, že iniciátori Kultúrneho štrajku zverejnili oficiálnu stránku protestnej akcie, prostredníctvom ktorej sa dá k akcii pripojiť.
„Hlavným zámerom je vytvorenie solidarizačnej siete naprieč kultúrnou sférou a stupňovanie verejného tlaku na politickú reprezentáciu, aby riešila kritickú situáciu v oblasti kultúry,“ povedala Němcová.
Rektor Vysokej školy múzických umení Martin Šmatlák povedal, že je pre obe umelecké školy veľmi dôležité vyjadriť podporu kolegom a kolegyniam, ktorí čelia mocenskému tlaku zo strany rezortu kultúry, taktiež bezdôvodnému prepúšťaniu, šikane a cielenému zneužívaniu ich tvorivej či odbornej práce.
„Cieľom viacerých politikov je len posilniť svoju kontrolu na kultúrnym obsahom aj inštitúciami. Považujeme za neprijateľný útok na základy demokracie, slova, umenia, vedy či vzdelávania. Táto sloboda je zaručená ústavou aj chartou základných práv EU, preto ju budeme spoločne brániť,“ povdal Šmatlák.