Fico rokoval v Moskve s Putinom, hovorili aj o dodávkach plynu či vzťahoch s Ruskom (aktualizované)

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a slovenský premiér Robert Fico počas stretnutia v Moskve 22. decembra 2024. Na fotografii vľavo materiálne škody po útoku ruskej armády na ukrajinské hlavné mesto Kyjev v piatok 20. decembra 2024. Foto: TASR/AP
Reklama

Člen predsedníctva PS a bývalý šéf diplomacie Ivan Korčok označil Ficovu cestu za zlom v slovenskej zahraničnej politike. „Je to zrada spojencov a aj Slovenska. Je to zlom v našej zahraničnej politike, na ktorý premiér nemá žiadny mandát,“ poznamenal Korčok.

Predseda SaS Branislav Gröhling odkázal, že Fico nehovorí za celý národ. „Robert Fico je hanbou Slovenska. Robert Fico sa správa nie ako predseda suverénnej krajiny, ale ako obyčajný kolaborant. Naša krajina sa tak ocitá v medzinárodnej izolácii.“

Posluhovaním ruskému režimu vyčleňuje Slovensko zo spoločenstva, ktoré jasne odsudzuje agresiu Ruska voči Ukrajine. Konštatuje to predseda opozičného KDH Milan Majerský na sociálnej sieti. „To sa ide Fico Putinovi posťažovať na Ukrajinu? O čo premiérovi vlastne ide? Prečo nerokuje s Ukrajinou?“ pýta sa Majerský.

Hlas sa nebude vyjadrovať

Z koaličných strán je na slovo skúpy Hlas-SD, ktorý sa odmietol vyjadriť k pracovnej ceste. Koaličná SNS verí, že rokovaním s ruským prezidentom Putinom získa Slovensko informačnú výhodu pri riešení plynovej krízy po 1. januári 2025.
„SNS vyjadruje spokojnosť, že sa podarilo zužitkovať dobré vzťahy Roberta Fica a Andreja Danka v Ruskej federácii. Sme radi, že sa predmetnú návštevu podarilo do poslednej minúty utajiť tak, aby ju nezmarili predstavitelia EÚ,“ odkázala riaditeľka Kancelárie predsedu SNS, Zuzana Škopcová.

Nominant SNS Tomáš Taraba reagoval najmä na opozíciu. „Je až komické, ako opozícia vykrikuje, aby vláda zabránila zvyšovaniu cien plynu. Ale keď vláda ide rokovať o lacnom zdroji plynu, považujú to za zradu spojencov,“ napísal Taraba na sociálnej sieti.

Podotýka, že viacerí ponúkajú „prebalený“ ruský plyn, a to s poriadnou prirážkou a s predraženými transakčnými nákladmi. Pre vládu je však podľa neho kupovať to isté, len prebalené a predražené cez rôznych sprostredkovateľov, nelogické, falošné a proti ekonomickým záujmom.

„Ukrajina má podľa asociačnej dohody s Európskou úniou povinnosť prepravovať pre nás plyn cez svoje územie, ktorý si dohodneme z akéhokoľvek zdroja. Ak to Ukrajina odmietne, bude to určite nová kapitola našich vzťahov,“ odkázal.

Negatívne hlasy prichádzajú aj zo zahraničia

K stretnutiu Fica a Putina sa vyjadrili aj predstavitelia českej politiky.

Český premiér Petr Fiala tvrdí, že „naša zahraničná politika mieri opačným smerom ako do Ruska, aj preto sme za posledné dva roky prijali množstvo opatrení, aby sme na ňom boli energeticky nezávislí a mohli plyn kupovať od spoľahlivejších partnerov.“

Návšteva je podľa šéfa senátneho zahraničného výboru Pavla Fischera (za TOP 09) šialený nápad, informuje portál ČT 24. Fischer spomenul, že štáty EÚ sa v roku 2022 zaviazali odísť od ruského plynu a ropy.

„Slovensko sedelo za stolom a so záväzkom súhlasilo. Lenže zatiaľ čo Česko sa oslobodilo od vražednej závislosti na ruskej energii, ktorá je návyková, Slovensko nesplnilo svoje domáce úlohy,“ doplnil.

Na sociálnej sieti sa vyjadrila aj europoslankyňa Danuše Nerudová. „Robert Fico práve pobozkal prsteň masovému vrahovi v Kremli. Je to zrada a ďalší nemravný krok, ktorý poslúži ruským záujmom. Robert Fico je pre nás bezpečnostným rizikom.“

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na redakcia@istream.sk

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac