Pri slovenských hraniciach potvrdili ďalšie ohniská nákazy slintačky a krívačky, zavádzajú sa maximálne opatrenia (aktualizované)

slintačka-krívačka
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Michael Probst, Freepik/freepik
Reklama

V spomínaných obciach je na farmách dovedna okolo 3,5-tisíca kusov dobytka. 

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč potvrdil, že v Maďarsku potvrdili ďalšie dve ohniská nákazy ochorenia slintačky a krívačky, píšu tvnoviny.sk. Informáciu priniesol pred začiatkom rokovania vlády.

  • AKTUALIZOVANÉ: 2.4.2025, 14:23

Zisťujú možný zdroj nákazy

Nákaza zasiahla chov v obcí Dunakiliti a Darnózseli, kde je na farmách dovedna 2 500 a 1 000 dojníc. Vírus objavili v lokalite, kde už predtým zaregistrovali prípady nákazy. Laboratórium Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (NÉBIH) potvrdilo výskyt vírusu.

Zsolt Domokos, konateľ spoločnosti Dunakiliti Agrár Zrt., v utorok pre portál parameter.sk vyjadril podozrenie na prítomnosť nákazy. U zvierat a objavili miernejšie príznaky typické pre toto ochorenie, preto okamžite upovedomili kompetentných veterinárov, ktorí odobrali vzorky. Niektoré z ich stajní, kde to bolo možné, boli hermeticky uzavreté.

Szabolcs Pásztor, národný hlavný veterinárny lekár, nariadil očkovanie dobytka na farmách, aby sa minimalizovalo šírenie vírusu, kým nebude zničený.

„Medzi ohniskami nákazy zriaďuje úrad ochranné a dozorné pásmo, v ktorom nadobudnú účinnosť sprísnené predpisy. Začalo sa epidemiologické vyšetrovanie. Experti úradu sa v ňom primárne zameriavajú na vyhľadávanie kontaktných chovov súvisiacich s nakazenými chovmi, ale zisťujú aj možný zdroj nákazy,“ informoval úrad.

Rovnaký krok s odberom krvi zrealizovali aj v obci Darnózseli. Zdroj z tejto oblasti však poznamenal, že zvieratá vyzerajú zdravo, avšak výsledky testov napokon potvrdili prítomnosť ochorenia aj tu.

Dunakiliti sa nachádza hneď vedľa slovensko-maďarskej hranice. Darnózseli je od obce Baka, jednej z ohniska nákazy, vzdušnou čiarou vzdialená asi 10 kilometrov.

Maximálne opatrenia

Minister Richard Takáč dodal, že situácia je vážna, keďže vidíme, že vírus sa v regióne stále vyskytuje. Informácie o aktuálnej situácii, ktorá sa dotýka slovenských farmárov, prisľúbil poskytnúť po stredajšom rokovaní vlády.

Dodal, že v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami na Slovensku – vrátane dezinfekcie na hraniciach – prijímajú maximálne opatrenia na zamedzenie ďalšieho šírenia vírusu.

K nákaze potvrdenej v nedeľu v Plaveckom Štvrtku uviedol, že telá zlikvidovaných zvierat budú čiastočne prevezené do kafilérie v Žiline alebo zakopané na vhodnom mieste, kde to bude, však nespresnil.

„Slintačka a krívačka je problém celého hospodárstva“

Slintačka a krívačka už niekoľko dní sužuje slovenských farmárov a poľnohospodárov, pričom ohniská nákazy stále pribúdajú. Naposledy nákazu potvrdili v chove v Plaveckom Štvrtku na Záhorí, v ktorom sa nachádza viac ako 3 000 kusov dobytka.

  • Reagovala vláda včas alebo riziko rozšírenia nákazy podcenila?
  • Máme sa báť zvyšovania cien mäsa a mliečnych výrobkov?
  • A v neposlednom rade, môžu farmári a chovatelia počítať s finančnou kompenzáciou od štátu?

Na tieto témy debatoval v relácii Téma s Petrom Bielikom poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita Alojz Hlina. Rozhovor si prečítajte alebo pozrite v našom článku. 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis