Ako znížiť uhlíkovú stopu? Tieto jednoduché kroky môžete podniknúť už dnes

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/ Pexels - cottonbro studio

Len izoláciou proti prievanu je možné ušetriť až 145 € ročne. Znižuje sa aj naša uhlíková stopa. Prospešné je aj každodenné vypínanie svetiel a spotrebičov, keď sa nepoužívajú. Ak ale nechceme neustále premýšľať nad tým, či je všetko vypnuté a či sme náhodou na niečo nezabudli, určite je vhodné prejsť aspoň na nízkoenergetické osvetlenie. Energetické osvetlenie je veľkým úspechom v oblasti energetickej účinnosti domácností.

Moderná LED žiarovka spotrebuje až o 80 až 90 % menej energie ako tá klasická, informuje Mass.gov. Toto opatrenie jednoznačne pocítime aj pri účtoch za elektrinu. Ak však vymeníme všetky žiarovky v domácnosti za led svetlá, môžeme znížiť emisie oxidu uhličitého až o 65 kg ročne. To sa rovná oxidu uhličitému, ktorý by sa vyprodukoval pri jazde autom, ktoré prejde okolo 354 kilometrov.

Strava produkuje emisie

Hospodárske zvieratá vytvárajú 14 % skleníkových plynov na celom svete. Najviac skleníkových plynov produkuje hovädzí dobytok. Ako informuje Energy saving trust, mäso a mliečne výrobky využívajú 83 % poľnohospodárskej pôdy a produkujú 60 % emisií skleníkových plynov v poľnohospodárstve. Znížením konzumácie červeného mäsa a mliečnych výrobkov tak možno výrazne znížiť svoju uhlíkovú stopu.

Taktiež je veľmi dôležité premýšľať, odkiaľ jedlo pochádza. Menšiu uhlíkovú stopu zanechávajú lokálne potraviny. No podľa odhadov sa celosvetovo vyhodí až jedna tretina potravín. Tieto následne končia na skládkach, kde sa uvoľňuje metán. Menej vyhadzovať jedlo má ekonomický, ale aj ekologický zmysel.

Cestovať sa dá ekologicky

Nie je potrebné presúvať sa všade autom. Iné spôsoby prepravy môžu byť z pohľadu uhlíkovej stopy vhodnou alternatívou, uvádza BBC. Ak však potrebujeme šoférovať, je dobré zamyslieť sa nad elektromobilom. Elektrické vozidlá majú nulové výfukové emisie, čo pomáha zlepšovať kvalitu ovzdušia. Počiatočná investícia pri nákupe elektromobilu je často vyššia, ale nižšie prevádzkové náklady počas jeho životnosti túto investíciu značne vyrovnávajú, nehovoriac o prínose pre životné prostredie.

Nakupovať zodpovedne

Pred nákupom je dobré zamyslieť sa nad environmentálnym dopadom produktu. Na výrobu niektorých druhov oblečenia sa spotrebuje obrovské množstvo vody. Veľmi negatívne na životné prostredie vplýva aj preprava oblečenia, produkcia, či pranie samotnej bavlny. Nové oblečenie by sme preto nemuseli kupovať každú sezónu. Je vhodné pokazené kúsky opraviť, alebo z času na čas nakúpiť aj v second hande.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie