Ako znížiť uhlíkovú stopu? Tieto jednoduché kroky môžete podniknúť už dnes

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/ Pexels - cottonbro studio

Zmena klímy je jednou z najväčších výziev, ktorej čelíme. Podľa analýzy posledných dvesto rokov stojíme na pokraji environmentálnej katastrofy. Napriek tomu stále existujú veci, ktoré môžeme podniknúť, aby sme minimalizovali škody. Jedným z opatrení je zníženie uhlíkovej stopy. Ako na to?

Našu uhlíkovú stopu je možné minimalizovať a pomôcť životnému prostrediu. Aké kroky však podniknúť, aby naša individuálna uhlíková stopa zarezonovala vo veľkom pláne opatrení? Či už sme doma, v práci, v škole, alebo počas cestovania, malé kroky môžu veľa zmeniť.

V praxi ide o to, aby sme dokázali znížiť množstvo spotrebovanej energie, cestovať inteligentne, nakupovať lokálne či znížiť množstvo odpadu.

Čo je uhlíková stopa?

Pojem uhlíková stopa sa používa často najmä v spojení s klimatickou krízou. Definícií pojmu je však viacero. Na získanie potrebného kontextu je dôležité ozrejmiť si význam uhlíkovej stopy z viacerých hľadísk.

V prvom rade ide o mieru celkového množstva skleníkových plynov vypustených do atmosféry v dôsledku jednotlivca, či celej skupiny. Zvyčajne sa meria v tonách CO2. Skleníkové plyny sú zase akýmkoľvek plynom v atmosfére, ktorý blokuje únik tepla. Ako uvádza Future learn najväčšie problémy spôsobuje oxid uhličitý, oxid dusný a metán.

Na základe toho dochádza k nežiadúcemu skleníkovému efektu. Pričom ide o proces, ktorým skleníkové plyny v zemskej atmosfére zachytávajú teplo zo slnka. Hoci ide o prirodzený jav, ktorý udržuje planétu obývateľnú, naše emisie skleníkových plynov spôsobujú, že sa Zem otepľuje neprirodzeným tempom.

V dôsledku toho dochádza ku klimatickej zmene, teda vzorcom dlhodobých klimatických zmien v teplotných a poveternostných vzorcoch buď na globálnej, alebo regionálnej úrovni. K týmto zmenám taktiež dochádza prirodzene, ale človek celý proces urýchľuje. Celý kolobeh sa uzatvára globálnym otepľovaním, ktoré sa ako ľudstvo momentálne snažíme aspoň sčasti zvrátiť.

Globálne otepľovanie je rýchly nárast priemerných povrchových teplôt na Zemi spôsobený akumuláciou skleníkových plynov v atmosfére. Je to priamy následok klimatickej zmeny, k čomu taktiež výrazne prispievajú aj fosílne palivá, prírodné zdroje, ktoré pri spaľovaní produkujú oxid uhličitý a iné skleníkové plyny. Najviac zastúpené fosílne palivá sú uhlie, ropa a zemný plyn.

Všetky pojmy sú úzko prepojené. Preto je najvyšší čas prevziať zodpovednosť za mnohé z týchto faktorov. Riešenie klimatickej krízy sa netýka len svetových lídrov, ale aj nás.

Zníženie energetickej spotreby domácnosti

Najefektívnejší spôsob, ako znížiť spotrebu domácnosti, je zaizolovať dom. Nie každý z nás disponuje určitým obnosom peňazí, a preto vznikol projekt Plán obnovy. Okrem toho, že sa zlepší samotná izolácia domu, je veľmi efektívne aj znížiť stratu tepla.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie