Sociálne siete ovplyvňujú množstvo aspektov ľudského života. Výnimkou nie je ani vnímanie vlastného tela, predovšetkým u mladých dievčat a žien. Domnelá dokonalosť prezentovaná vo veľkých dávkach dokáže s psychikou a vnímaním vlastnej osoby narobiť pekný chaos. Odborníci preto odporúčajú dávať si od sietí prestávky.
Laické aj odborné články sú plné dôkazov toho, aký veľký vplyv môžu mať sociálne siete na mentálne zdravie mladých ľudí. A ako by tiež nie. Málokto sa v reálnom živote rodí s dokonalosťami, ktoré nám internet predkladá dnes a denne. Je potom veľmi ľahké podľahnúť dojmu, že pokiaľ nemám to, čo je na internete označované ako dokonalé, som zlý/zlá. A zmätok, ako vnímať vlastnú osobnosť a svoje telo, je na svete.
V túžbe za dokonalosťou sa mladí ľudia o to viac obracajú na sociálne siete a hľadajú „svoj ideál“ krásy. Vymaniť sa z kolotoča negatívnych myšlienok je potom oveľa náročnejšie, než do neho spadnúť.
Nová štúdia z York University v kanadskom Toronte vykonala experiment, v ktorom zisťovala, či vôbec a prípadne aký dlhý „pokoj od sociálnych sietí“ môže najmä u mladých žien zlepšiť vnímanie vlastného tela. Výsledky naznačujú, že detox od sietí môže pomôcť. A dokonca ani nie je potrebné dlhých mesiacov.
„Nekonečné haldy fotiek žien a dievčat, ktoré sa ukazujú viac či menej odeté a ukazujú svoje dokonalé prednosti – telo, vlasy, nechty, zuby, prsia, zadoček… Chvíľu sa pozerajte a zistíte, že nie je vôbec ťažké začať pochybovať o vlastnej dokonalosti,“ vysvetľuje pre server Psychology Today profesorka psychológie Renee Engelnová, ako ľahko sa dá narušiť ľudské sebavnímanie.
Pretože stále viac mladých žien a dievčat si uvedomuje, že práve sociálne siete môžu mať na sebaúctu a vnímanie vlastného tela vplyv, snaží sa prístup na ne obmedzovať. Nová štúdia sa zamerala práve na dĺžku takéhoto „detoxu“ a skúmala, či bude mať vplyv aj menšie časové obdobie, napríklad týždeň.
Štúdia bola pomerne malá, zapojilo sa do nej len 66 vysokoškoláčok. Všetky na začiatku uviedli, že sú na sociálnych sieťach pravidelne každý deň, zároveň boli všetky motivované dať si od sietí pauzu.
V prvej fáze prieskumu ženy uviedli, ako hodnotia samy seba, svoje sebavedomie, či do akej miery používajú rôzne produkty a prostriedky, ktoré sú spájané s „kultúrnym ideálom štíhlosti“. Následne boli ženy rozdelené do dvoch skupín – jednej bolo odporúčané sociálne siete vôbec nepoužívať (mali si vypnúť aj všetky oznámenia atď.), v druhej mohli robiť všetko tak, ako boli zvyknuté. Obe skupiny ale mali obmedziť akékoľvek sledovanie sietí na mobile, ktorý majú vždy pri sebe.
Po týždni boli vyhodnotené dáta a zistilo sa, že ženy v skupine s obmedzením mali oveľa menšiu tendenciu na siete pozerať (cca 1,5 hodiny počas týždňa), zatiaľ čo ženy v druhej skupine tak urobili vyše 16 hodín týždenne. Z experimentu tiež vyplynulo, že ženy, ktoré si dávali týždeň „pauzu“, vykazovali vyššiu telesnú spokojnosť.
Výsledky treba brať s ohľadom na nízky počet účastníčok, avšak aj tak naznačujú, že cielený odpočinok od sietí môže mnohým ľuďom pomôcť. A to aj napriek tomu, že prvých pár dní detoxu bolo podľa mnohých účastníčok experimentu ťažkých. Neskôr ale začali byť pokojnejší a nahrádzali sledovanie sietí inými činnosťami – ako boli stretnutia s priateľmi, čítanie a pod.