Ako zlepšiť svoje finančné zdravie? TU je pár tipov, ako sa vyhnúť najčastejším chybám

Reklama
Ilustračné foto Zdroj: Pexels/Pixabay, energepic.com

Kedy siahnuť po pôžičke a kedy sa jej naopak radšej vyvarovať?

Možno máte sny, ktoré bez pôžičky bohužiaľ nedosiahnete. Či už ide o vlastné bývanie, nové auto alebo vybavenie domácnosti, výhody a nevýhody pôžičiek by ste mali vždy vopred starostlivo zvážiť spoločne so svojimi možnosťami ich splácať. Najprv sa uistite, že je plánovaný nákup naozaj nevyhnutný (napr. či vaše auto nevydrží fungovať ešte niekoľko rokov, pokiaľ si aspoň časť peňazí neusporíte). Pokiaľ je to aspoň trochu možné, skúste si časť potrebných peňazí ušetriť vopred, a pôžičku si vezmite až na zvyšnú časť, znížite tak finálnu čiastku za úroky. Odporúčame tiež počúvať rady finančného odborníka, ktorý môže s voľbou pôžičky významne pomôcť.

Podľa Veroniky Benešovej, vedúcej oddelenia pôžičiek a poistenia Air Bank a Zonky, si ľudia v súčasnej dobe najčastejšie požičiavajú na rekonštrukciu bývania, nákup či opravu auta a obstaranie domácich spotrebičov, prípadne aj na zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ dospejete k záveru, že je pôžička vo vašej situácii najlepším riešením, vyberte si po starostlivom uvážení najvhodnejšiu ponuku na trhu. Veronika odporúča, aby ste pritom sledovali výšku úrokovej sadzby, poplatky aj dĺžku splácania. Podstatné je podľa nej tiež to, či je pôžička dostatočne flexibilná (či je možné ju zadarmo predčasne splatiť či zmeniť výšku splátky alebo odložiť splátky a pod. tak, aby sa pôžička vždy maximálne prispôsobila vašej aktuálnej situácii.)

Jednoduchým pravidlom, ktoré vám môže pomôcť zvážiť, či je pôžička vhodným riešením alebo nie, je fakt, či vám vec, na ktorú si pôžičku beriete, bude zlepšovať život aj potom, čo pôžičku splatíte.

V akej situácii si nepožičiavať peniaze?

Ak chcete efektívne predchádzať finančným chybám, nepožičiavajte si peniaze na luxusný tovar v podobe odevov, drahej elektroniky alebo značkových produktov, ktoré nutne nepotrebujete. Také veci totiž rýchlo strácajú na hodnote a ľahko sa kvôli nim dostanete do dlhovej pasce, z ktorej je ťažké sa dostať.

Hoci sme v súčasnej dobe (najmä na sociálnych médiách) vystavení neustálemu tlaku na to, aby sme sa spoločensky zaradili, pamätajte na to, že drahé veci by nemali byť zdrojom vašej životnej spokojnosti. Dôležité je si tiež uvedomiť, že predkladané informácie na internete nemusia byť vždy odrazom reality. A pokiaľ vás takéto situácie uvádzajú do depresie, nie je nič ľahšie, než sa od nich odstrihnúť.

Peniaze by ste si nemali požičiavať ani na dovolenku či voľnočasové zážitky. Tie obvykle rýchlo utečú a potom zostanú len finančné záväzky, ktoré vás budú do budúcna obmedzovať. Pekný čas v spoločnosti blízkych si môžete užiť aj v okolí svojho bydliska. Stačí vyraziť na prechádzku do lesa alebo za pekným kultúrnym zážitkom, ktorý vám urobí radosť.

Sporte a investujte múdro: Oplatí sa vám to

Pokiaľ máte len trochu možnosť, snažte sa sporiť a zároveň investovať prebytočné finančné prostriedky, ktoré máte v súčasnej dobe k dispozícii. Čo sa týka sporenia, začnite pri sebe. Založte si sporiaci účet, na ktorý každý mesiac odvediete finančný obnos, ktorý nutne nepotrebujete. Tieto financie môžete tiež investovať, treba však vedieť, ako na to. Všeobecne platí, že bezpečnejšie sú dlhodobé investície so stabilným rastom v podobe podielových fondov alebo ETF. Majte na pamäti, že krátkodobé investície môžu byť rizikové, hoci na prvý pohľad lukratívnejšie.

Dôležitú úlohu zohráva aj inteligentné rozloženie investícií, teda zjednodušene, nestaviť všetko na jednu kartu. Časť peňazí môžete napríklad uložiť do akcií alebo dlhopisov, ďalšiu časť do nehnuteľností a podobne, znížite tak riziko potencionálnych strát.

Nakoniec si treba uvedomiť dve zásadné veci – oplatí sa nastaviť si realistické ciele a neustále sa v odbore finančnej gramotnosti vzdelávať. Realistický cieľ je viac dosiahnuteľný a tak vás bude jeho splnenie motivovať k ďalším úspechom. Snažte sa tiež sledovať finančné novinky, zmeny na trhu a preskúmavať vaše investičné možnosti. Finančný trh je živý priestor, ktorý sa neustále mení a vyvíja vpred – nestojte na mieste a využívajte naplno jeho možnosti.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie