Ako zlepšiť svoje finančné zdravie? TU je pár tipov, ako sa vyhnúť najčastejším chybám

Reklama
Ilustračné foto Zdroj: Pexels/Pixabay, energepic.com

Každý z nás by si prial žiť v hojnosti alebo aspoň bez toho, aby musel v ruke obracať každé euro. Všetci túto šancu máme, stačí len vedieť, ako sa vyhnúť najčastejším finančným chybám, ktoré často vedú k zbytočným dlhom a ako s finančnými prostriedkami efektívne nakladať. Pokiaľ si osvojíte základné princípy, naučíte sa nakupovať rozumne a s rozvahou a využívať všetky dostupné možnosti, máte značnú šancu zlepšiť svoje finančné zdravie a časom si tak splniť sny, po ktorých túžite.

Či už ste ešte len na začiatku kariéry, na jej vrchole, alebo si už užívate zaslúžený dôchodok, stále platí, že s finančnými prostriedkami, ktoré máte k dispozícii, by ste mali nakladať zodpovedne a s rozumom, píše portál lifee.cz. To platí ako pri nakupovaní, tak aj sporení či naopak požičiavaní peňazí. Inšpirujte sa praktickými tipmi, ktoré vám pomôžu získať vaše finančné prostriedky pod kontrolu, aj radami finančného poradcu, ktorý vie, ako efektívne využívať kreditnú kartu, úsporne nakupovať alebo ako sa vyhnúť zbytočným dlhom.

Zo všetkého najskôr je potrebné zamerať sa na to, akým finančným chybám sa vyhýbať. Práve tie totiž často vedú k tomu, že ste so svojou finančnou situáciou dlhodobo nespokojní. Pripravili sme pre vás vyskúšané tipy, ktoré môžu prispieť k jej zásadnému zlepšeniu, a navyše v pomerne krátkom časovom horizonte.

Dodržujte nastavený rozpočet a nezadlžujte sa zbytočne

Základom úspechu je mať dokonalý prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Nie je to nijako zložité, na začiatok môže postačiť iba papier, ceruzka, kalkulačka a základné pravidlo 50/30/20. Polovica vašich príjmov by mala pokryť nevyhnutné výdavky (jedlo, energia, nájom, hypotéka, lieky, školné atď.), 30% svojich príjmov môžete investovať do seba či do niečoho čo vám urobí radosť (koníčky, oblečenie, knihy, kino, reštaurácia atď.), zvyšných 20 % príjmov má slúžiť na to, aby ste si začali tvoriť rezervu (sporiaci účet, investície, dôchodkové sporenie atď.). Vďaka jednoduchému pravidlu si môžete vytvoriť funkčný a prehľadný rozpočet, ktorý vám hospodárenie s peniazmi zásadne uľahčí. Čo je ale najdôležitejšie? Dlhodobo ho dodržiavať a nezísť z cesty. Len tak dosiahnete svoje vysnívané ciele.

Pokiaľ je to len trochu možné, zbytočne sa nezadlžujte. Plaťte svoje povinnosti včas a nevytvárajte si dlhy v štáte (povinné odvody na sociálnom a zdravotnom poistení), ktoré môžu kvôli penálom narastať do závratných výšin. Základným pravidlom by malo byť aj to, že nikdy nebudete pôžičku splácať ďalšou pôžičkou, ľahko sa tak dostanete do začarovaného kruhu, z ktorého takmer nie je cesty späť.

Myslite na budúcnosť: Majte aspoň malú finančnú rezervu aj sporenie na dôchodok

Kedykoľvek sa môže niečo pokaziť, či už auto, chladnička alebo práčka. Nečakané výdavky sú vždy nepríjemné. O poznanie lepšie sa s nimi však vysporiadate v prípade, že budete mať aspoň malý núdzový fond, do ktorého môžete v prípade nutnosti siahnuť. Finanční odborníci odporúčajú mať bokom minimálne tri mesačné platy – (ideálne až šesť platov), ​​ktoré vám uľahčia život napríklad vo chvíli, keď prídete o zamestnanie alebo musíte riešiť iné zložité životné situácie.

Aj v mladom veku by ste mali myslieť na dôchodok. Čím skôr začnete sporiť, tým lepšie. Nazbierané pravidelné úroky pripočítané k investovanej čiastke sa postarajú o to, že aj malé (avšak pravidelné čiastky) časom narastú do príjemných hodnôt.

Máte obmedzené možnosti? Počíta sa každé euro

V prípade, že stojíte iba na začiatku kariéry, alebo skrátka nemáte peniaze na rozhadzovanie, neznamená to, že nemôžete svoju finančnú situáciu zlepšiť. Stačí sa držať nasledujúcich odporúčaní:

  • Sporte malé čiastky – snažte sa každý mesiac odložiť aspoň pár sto korún, osvojíte si tak potrebné návyky a časom môžete sumu navýšiť, navyše tak pomaly vytvoríte dôležitý finančný vankúš pre nečakané situácie.
  • Neutrácajte zbytočne – pred každým nákupom naozaj dobre zvážte, či produkt potrebujete. Drahý telefón alebo oblečenie môžu byť zbytočné.
  • Nájdite spôsob, ako zvýšiť svoje príjmy – ak máte možnosť, skúste zlepšiť svoju finančnú situáciu privyrobením z brigády, nárazovej spolupráce alebo prácou na voľnej nohe.

Súčasne myslite na to, aby ste si situáciu zbytočne nekomplikovali. Vyhnite sa tak radšej zbytočným pôžičkám na vianočné darčeky alebo drahú elektroniku, nakupujte iba to, na čo v danej chvíli máte finančné prostriedky. Veľmi si tak uľahčíte situáciu do budúcnosti. Ďalej sa snažte držať vyššie uvedených tipov: vytvorte si aspoň malý krízový fond na nečakané výdavky, vytvorte si finančný cieľ, ktorý chcete dosiahnuť a vzdelávajte sa. Pomôcť môže tiež využívanie benefitov od zamestnávateľa v podobe príspevkov na penzijné sporenie a pod. A hlavne pamätajte, situácia sa obvykle nezmení cez noc, dôležité je vytrvať.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie