Tóny a melódie majú prekvapivý účinok na telo a dušu. Početné štúdie preukázali, že hudba má na ľudí pozitívny, ba dokonca liečivý účinok.
Hudba prináša pocit šťastia a dodáva energiu, núti vás snívať, môže vás rozplakať, môže vás roztancovať, môže vás upokojiť a dať vám zabudnúť na všetko, alebo naopak, môže vám vrátiť staré spomienky. Odborné výskumy potvrdzujú, že dokáže aj liečiť. Ako funguje?
V každodennom živote nás často zarmucujú negatívne emócie, ktoré majú tendenciu spúšťať rôzne ochorenia, píše portál idnes.cz. Hudba zlepšuje náladu, uvoľňuje napätie a prináša radosť. Tým stimuluje samoliečebné procesy v tele a posilňuje imunitný systém. Podobne ako smiech, aj príjemná hudba dokáže v mozgu uvoľňovať neurotransmitery, ktoré zaháňajú starosti a bolesť.
Do akej miery pomôže?
Podľa vykonaných štúdií odborníci potvrdzujú, že hudba pozitívne ovplyvňuje cestu k uzdraveniu, pretože najsilnejšie liečivé sily sa nachádzajú v každom organizme. Lekári a lieky ju môžu len podporiť. Negatívne emócie bránia uzdraveniu a regenerácii, zatiaľ čo pozitívne pomáhajú telu rozvíjať princíp prirodzeného uzdravenia.
Nezáleží na tom, či máte radi klasiku, rock and roll, blues alebo súčasné populárne piesne. Najdôležitejšie je, že ich počúvanie vo vás prebúdza pozitívne pocity. Pri veselej hudbe vidíme svet vo veselších farbách, sme optimistickí, starosti a stres sa rozplývajú.
Zaženie dokonca aj prechladnutie?
Imunitný systém je zvyčajne napadnutý, keď máme kašeľ alebo prechladnutie. Môžeme ho posilniť počúvaním rýchlych tanečných piesní. V zásade platí, že ak sme chorí alebo máme niečo na srdci a chceme podporiť samoliečebné nastavenia organizmu, je dobré počúvať rovnakú hudbu, akú počúvame, keď sme fit a zdraví.
Na tento účel si najlepšie zostavte súbor svojich obľúbených piesní, ktoré sa vám spájajú s úžasnými zážitkami a spomienkami, akýsi vlastný zoznam piesní. Uvidíte, ako to bude fungovať.
Vedci potvrdzujú fakty o sile tónov na ľudskú psychiku. Čo vám môže hudba ponúknuť?
Povzbudí vašu energiu: Populárna hudba s frekvenciou 120 až 140 hertzov za minútu dodáva ľuďom energiu. Tí, ktorí takúto hudbu počúvajú napríklad pri behu, sú schopní podávať vyšší výkon a cítia sa menej unavení ako tí, ktorí bežia svoje bežné kolá v úplnom tichu. K tomuto záveru dospeli londýnski športoví psychológovia.
Prehĺbi empatiu: Neurológovia zistili, že hudobní ľudia vykazujú hlbšie empatické schopnosti. Majú totiž jemnejší sluch na vnímanie podtónov v komunikácii a sú vnímavejší voči iným ľuďom.
Uľaví srdcu: Je lekársky dokázané, že pacienti po operácii srdca, ktorí často počúvali klasickú hudbu, mali nižší krvný tlak, zdravší srdcový rytmus, celkovo menej problémov a zriedkavo sa u nich opakoval infarkt. Tento typ hudby totiž potláča vylučovanie stresového hormónu kortizolu a naopak zvyšuje produkciu oxytocínu, hormónu dobrého pocitu. Hudba tiež zlepšuje okysličenie krvi.
Upokojí dušu: Vedci skúmajúci ľudský mozog objavili uspávací účinok popových piesní v štýle „la-la-la“. Tajomstvo spočíva v ich rytme. Je to jedna frekvencia za sekundu, ktorá presne zodpovedá rytmu, ktorý dieťa rozpoznalo v tele svojej matky. Preto sa ľudia na celom svete pri počúvaní uspávaniek upokojujú.
Zmierňujú bolesť: Jemné melódie dokážu odvrátiť pozornosť od bolestivých nepríjemných pocitov. Okrem toho telo začne vďaka príjemnej hudbe vylučovať endorfíny zmierňujúce bolesť. Tento efekt sa dokonca využíva v lekárskej praxi – ak pacienti po operácii počúvajú relaxačnú hudbu, potrebujú výrazne menej liekov proti bolesti a ich zotavenie je rýchlejšie.
Zlepšíte sluch: Tí, ktorí hrajú na hudobný nástroj, predchádzajú problémom so sluchom v neskoršom veku. Podľa jednej kanadskej štúdie počujú hudobníci po sedemdesiatke rovnako dobre ako päťdesiatnici, ktorí nehrajú na nič. Priaznivý účinok proti starnutiu sluchu je veľmi zreteľný napríklad pri rozlišovaní zvukov v hlučnom prostredí. Mozog hudobníkov naozaj oveľa lepšie filtruje reč od ostatných okolitých zvukov.
Posilňujú odvahu: Obľúbené piesne aktivujú mozgový systém odmeňovania, ktorý vylučuje hormóny šťastia endorfíny, vďaka čomu máte povznesenú náladu. Okrem toho príjemné melódie potláčajú centrum strachu. Vďaka tomu sa cítite bezpečne a slobodne, ste sebavedomejší a odvážnejší.
Šesť piesní pre pocit pohody
(Článok pokračuje na ďalšej strane)