Pravdepodobne tou najťažšou úlohou je dostať pocit hladu pod kontrolu počas toho, ako sa snažíte schudnúť. Je to zároveň jedna z vecí, na ktorú si ľudia sťažujú. Niektorí nadávajú nad počítaním kalórií, iní majú problém s vedením stravovacieho denníka, ďalší zase, že si musia vyčleniť čas na cvičenie, píše zdravie.sk.
Pocit hladu nie je to isté, ako „mať na niečo chuť“. Existuje niekoľko varovných signálov, ktoré vám môžu pomôcť rozlíšiť stresový alebo emocionálny hlad od skutočného fyzického hladu. Treba si najprv položiť tieto otázky:
- Škŕka vám v žalúdku?
- Klesá vám hladina energie?
- Máte problém sústrediť sa, prípadne sa cítite mrzutý?
„Ak pociťujete akúkoľvek z uvedených vecí, pravdepodobne potrebujete doplniť „palivo“. Toto všetko sú totiž bežné príznaky skutočného hladu. Takže keď sa najete, zareaguje na to aj vaše telo a pravdepodobne sa budete cítiť lepšie. Ak však máte na jedenie iné dôvody – napríklad sa len nudíte, ste nahnevaní alebo v depresii – jedlo vám pravdepodobne nepomôže v tom, aby ste sa menej nudili, boli menej nahnevaní alebo prestali byť v depresii. A ak áno, tak len na veľmi krátku dobu,“ vysvetľuje Susan Bowermanová.
Ak vás k jedeniu vedú emócie alebo stres, alebo ak ste na niečo dostali chuť len pre vôňu alebo vzhľad daného jedla, pravdepodobne nemáte skutočný hlad. V tomto prípade si budete chcieť nájsť iné spôsoby, ako sa s nutkaním na jedlo vyrovnať. Kontrola hladu je zameraná na potlačenie prejavov skutočného hladu. Škvŕkanie v žalúdku, nízka hladina energie alebo podráždenosť sa dostavujú, keď vaše telo potrebuje doplniť palivo. Nakoľko vás skutočný hlad núti prirodzene jesť a ak je vašim cieľom schudnúť skrz obmedzenie kalórií, budete sa chcieť naučiť tieto zdravé kroky k potlačeniu hladu.
1. Bielkoviny ako prostriedok na zahnanie hladu
Bielkoviny zasýtia lepšie ako sacharidy alebo tuky, preto je dobré ich zaradiť do každého jedla. Bielkoviny v skutočnosti vplývajú nielen na náš tráviaci trakt, ale aj na chemické procesy v mozgu. Pomáhajú vám cítiť sa spokojne a sviežo po duševnej stránke.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)