Ako si užiť sviatky bez pálenia záhy? TOTO sú TIPY na zdravé alternatívy jedál a TÝMTO potravinám sa radšej VYHNITE!

víno, koláče
Zdroj: Pixabay.com/Bru-nO , Hans
Reklama

Pálenie záhy môže pokaziť každé sviatočné jedlo, najmä počas veľkonočných dní, kedy sa na stoloch objavujú bohaté a mastné pokrmy. Tento problém je spôsobený návratom žalúdočnej kyseliny do pažeráka, čo vedie k nepríjemným pocitom pálenia. Ak máte citlivý žalúdok, nemusíte sa však vzdávať sviatočných dobrôt. Stačí upravit svoje stravovacie návyky a vedieť, ktoré potraviny môžu vyvolať reflux.

Ako si uľaviť pri ťažkých sviatočných jedlách?

Veľká noc je obdobím hojnosti a tradícií, pričom si často doprajeme bohaté a ťažké jedlá. Údené mäso, klobásy, majonézové šaláty, koláče a ďalšie pochúťky môžu byť pre náš žalúdok výzvou. Zatiaľ čo tieto jedlá sú nezvyčajne chutné, ich ťažká a mastná povaha môže spôsobiť nepríjemné tráviace ťažkosti, ako je pálenie záhy. Tento stav, hoci častý, by sme nemali podceňovať, pretože môže signalizovať problémy s trávením, ktoré ak sa nebudú riešiť, môžu viesť k vážnejším zdravotným problémom. Informuje o tom portál Plus jeden deň.

Čo spôsobuje pálenie záhy?

Pálenie záhy, známe aj ako reflux, vzniká, keď žalúdočná kyselina stúpa späť do pažeráka. Tieto kyseliny dráždia sliznicu pažeráka, čo vedie k nepríjemnému pocitu pálenia v hrudníku. Najčastejšie sa prejavuje po jedlách, najmä po tých ťažkých a mastných, ktoré spomaľujú trávenie a zvyšujú tlak v žalúdku. Následne oslabujú pažerákový zvierač, čo umožňuje kyselinám prenikať do pažeráka.

Medzi ďalšie príznaky refluxu patria:

  • pocit kyslosti v ústach alebo hrdle,
  • zachrípnutie,
  • nevoľnosť a dávenie,
  • nafúknutie a chronický kašeľ.

Ak tento stav ignorujete, môže to viesť až k vážnejším problémom, ako je zápal pažeráka, a v najhoršom prípade aj rakovina pažeráka. Preto je dôležité naučiť sa predchádzať týmto ťažkostiam, obzvlášť počas sviatkov.

Rady, ako sa vyhnúť páleniu záhy počas sviatkov

Nemusíte sa úplne vzdať svojich obľúbených sviatočných jedál, ale určité úpravy môžu pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky. Tu je niekoľko tipov, ako si užiť Veľkú noc bez tráviacich problémov:

Zmeňte prípravu mäsa

Údené mäso je veľmi ťažké na trávenie a môže spôsobovať reflux. Skúste ho nahradiť vareným chudým mäsom, ako je morčacie alebo kuracie bez kože. Toto mäso je menej mastné a ľahšie sa trávi.

Zemiakový šalát bez majonézy

Klasický zemiakový šalát môžete zjednodušiť a pripraviť ho s bielym jogurtom alebo len s olivovým olejom a bylinkami. Takáto verzia bude menej mastná a pre žalúdok priateľskejšia.

Zvoľte menej mastné klobásy

Klobásy môžu byť veľmi mastné a ťažké na trávenie. Môžete ich nahradiť pečenou domácou šunkou, ktorá je oveľa ľahšia a má menej tuku.

Pripravte ľahšie zákusky

Koláče a zákusky, ktoré sa často pripravujú počas sviatkov, obsahujú veľké množstvo cukru a masla. Pokúste sa ich pripraviť s menším množstvom týchto ingrediencií a namiesto bielej múky použite celozrnnú. Ovocné koláče sú tiež výbornou alternatívou.

Spomaľte tempo jedenia

Jesť pomaly a v menších porciách môže pomôcť tráveniu. Po jedle si doprajte krátku prechádzku – pomôže to zrýchliť trávenie a zmierniť nepohodlie.

Potraviny, ktoré zhoršujú reflux

Ak máte sklony k páleniu záhy, mali by ste sa vyhnúť niektorým potravinám, ktoré tento stav zhoršujú. Tu je zoznam potravín, ktoré môžu spôsobiť problémy:

1. Citrusové plody

Pomaranče, citróny a grepy sú plné vitamínu C, ale aj kyseliny citrónovej, ktorá môže dráždiť pažerák a spôsobovať pálenie záhy. Ak máte citlivý žalúdok, skúste ich nahradiť menej kyslým ovocím ako banány alebo melóny.

2. Paradajky a paradajkové výrobky

Paradajky, najmä v podobe kečupu alebo paradajkových omáčok, obsahujú veľa kyseliny, ktorá môže vyvolať reflux. Skúste ich obmedziť, obzvlášť ak ich konzumujete neskoro večer.

3. Čokoláda

Aj keď čokoláda je obľúbená pochúťka, obsahuje kofeín a teobromín, ktoré môžu uvoľniť pažerákový zvierač, čo umožní kyselinám dostať sa späť do pažeráka.

4. Káva a kofeínové nápoje

Kofeín je známy tým, že oslabuje pažerákový zvierač a podporuje tvorbu žalúdočných kyselín. Ak trpíte pálením záhy, skúste prejsť na bezkofeínovú kávu alebo bylinkové čaje.

5. Mäta

Mäta môže uvoľniť pažerákový zvierač, čo vedie k zhoršeniu refluxu. Ak máte problémy s pálením záhy, vyhnite sa mätovým čajom a cukríkom.

6. Cibuľa a cesnak

Aj keď sú plné antioxidantov, surová cibuľa a cesnak môžu u niektorých ľudí spôsobiť tráviace problémy. Tieto potraviny sú agresívne na žalúdok a môžu vyvolať reflux, preto ich skúste konzumovať tepelne upravené.

7. Smažené a mastné jedlá

Vyprážané potraviny, ako hranolky, vyprážané mäso a fast food, spomaľujú trávenie a zvyšujú produkciu žalúdočnej kyseliny, čo vedie k refluxu. Tieto potraviny by ste mali pri problémoch so žalúdkom obmedziť.

8. Sýtené nápoje

Nápoje ako kola, minerálky a energetické nápoje môžu spôsobovať nafukovanie a zvýšenie tlaku v žalúdku, čo podporuje návrat kyseliny do pažeráka. Prejdite radšej na nesýtené nápoje ako je voda alebo bylinkový čaj.

9. Pikantné jedlá

Ostré koreniny, ako chilli, kajenské korenie a kari, môžu podráždiť žalúdok a vyvolať pálenie záhy. Ak máte citlivý žalúdok, skúste miernejšie koreniny, ako kurkumu alebo zázvor.

10. Alkohol

Alkohol, najmä červené víno a pivo, oslabuje pažerákový zvierač a dráždi sliznicu pažeráka a žalúdka. Alkohol by ste mali pri problémoch s refluxom obmedziť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti