Stačí ho naplniť ideálne vlažnou vodou. Predáva sa v lekárni. Túto metódu dosť možno ocenia ľudia, ktorí majú trhlinky okolo konečníka či viditeľné hemoroidy. Šetrné metódy sa hodia aj napríklad pri hnačke .
Neutierajte sa zozadu dopredu
Jedno pravidlo platí pre všetkých bez rozdielu – utierať by ste sa mali vždy spredu dozadu, aby ste si do vagíny nezavliekli fekálne baktérie, a nespôsobili si tak gynekologický zápal. Platí to však aj pre osoby bez vagíny.
A druhá dôležitá vec: správne a hygienické je siahať si na konečník zozadu a použiť pri tom dostatočné množstvo pokrčeného alebo zloženého papiera.
Mala by si začať v priestore medzi genitáliami a ritným otvorom – na hrádzi – pohybovať sa smerom k nemu a skončiť nad ním. V prípade potreby použi ďalší papier, kým nebude čistý. Nikdy na koži okolo konečníka netlač veľkou silou, môžu vzniknúť mikrotrhlinky, do ktorých by sa mohli dostať infekčné baktérie. Niektorí ľudia si na konečník zadom siahnuť nedokážu, či už kvôli veku, váhe alebo nejakému zraneniu, a čistia si ho spredu, pohybom smerujúcim medzi nohy. Nie je to dobre, hrozí zavlečenie infekcie, a preto by bolo dobré sa po vyprázdnení umyť.
Nepoužívajte silný prúd sprchy
Pokiaľ sa stolica predsa len dostala na vulvu a na ústie močovej trubice, treba si túto oblasť opláchnuť vodou. Silná sprcha nie je vhodná, môžu sa baktérie posunúť trubicou ďalej, to prispeje k ich rozmnoženiu.
Oblasť močovej trubice jemne opláchnite vodou. Nestriekajte však silnou sprchou alebo prúdom. Pokiaľ tak urobíte, voda môže vytlačiť mikróby ďalej hore do močovej trubice. Nasledujúcich pár dní pite veľa tekutín, tak pomôžete vyplaviť zostávajúce baktérie, a zabránite tak zápalu močového mechúra.