Ako si nárokovať škodu spôsobenú počas dovolenky? Všetko radšej zdokumentuj

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Rebeca Gonçalves, Unsplash/King's Church International

Trochu iná situácia nastáva, pokiaľ človek škodu sám spôsobí. „Príkladom môže byť horský hotel v Alpách, ktorý klient vyplavil, keď mu plavky skĺzli do umývadla a upchali odtok. Nezavretý kohútik dokonal dielo skazy,“ opisuje Marek.

„Ak spôsobíte škodu alebo ste z toho obvinení, kontaktujte asistenčnú službu, popíšte situáciu a riaďte sa jej radami,“ radí Mária Petrovová z Allianz Poisťovne.

Povinnosť náhrady vzniká až uplatnením nároku poškodeného, ​​poistený sám ho neuplatňuje. „Aj keď poškodený hneď po udalosti náhradu nenárokuje, zdokumentujte si situáciu vrátane zaistenia svedkov a poraďte sa s asistenčnou službou. Neprekvapí vás potom, keď sa na vás obráti právny zástupca poškodeného napríklad po roku,“ varuje Petrovová.

„Vždy je dobré spísať zápisnicu o škode, čo sa stalo, ako, čo je poškodené, odhad výšky škody, vrátane kontaktov na poškodeného. Prípadne aj nafotiť. Ak škodu šetria miestne orgány, má človek pridať k hláseniu aj protokol,“ doplnil Káňa s tým, že by človek nikdy nemal podpisovať niečo, čomu nerozumie. Radí prípadne dopísať v rodnom jazyku popis situácie z tvojho pohľadu a dokument podpísať až potom.

Stáva sa tiež, že spôsobená škoda na mieste nie je vysoká a poškodenie chcú uhradiť od vinníka na mieste. Pokiaľ na to pristúpi, mal by si od poškodeného vyžiadať potvrdenie o tom, že vzniknutú ujmu uhradil.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie