Pobyt na letnej dovolenke sa môže nečakane predražiť, ak človeku niekto vykradne hotelovú izbu, vezme veci na pláži alebo poškodí kufre s oblečením. Škodu ale môže cestovateľ niekomu nechcene spôsobiť sám. Je preto potrebné sa pozrieť, čo všetko cestovné poistenie pokrýva, aké sú limity plnenia a uložiť si číslo na asistenčnú službu.
„V rámci cestovného poistenia, ktoré v základnom variante kryje liečebné náklady, je k dispozícii celá škála pripoistenia,“ povedal Jan Marek z Generali Českej poisťovne pre novinky.cz. Od úrazového poistenia cez poistenie zodpovednosti, poistenie pobytu v nemocnici, veterinárnej starostlivosti či storna cesty. Poistiť možno napríklad aj zablúdenie a stratu osôb v teréne, ich nájdenie a vyslobodenie.
Pokiaľ ide o škodu spôsobenú na veciach, počíta sa sem najčastejšie strata alebo poškodenie batožiny, ale aj oneskorenie dodania pri prílete do cieľovej destinácie. „Tu má ale každá poisťovňa trochu iné podmienky na zaplatenie,“ konštatoval Václav Bálek z poisťovne Slavia. Pri nárokovaní tejto škody stačí dodať potvrdenie od leteckej spoločnosti, ktorá kufre nedoručila na letisko.
„Raz sme vybavovali škodu klienta, ktorému v Afrike odniesli opice. Mal na udalosť hodnoverných svedkov aj delegáta cestovky, takže sme škodu preplatili,“ spomína Eva Svobodová z poisťovne Uniqa.
Časté je aj poškodenie vozidla alebo vreckové krádeže.
A ako škodu dokázať? „Pri krádeži či lúpeži je nutné doložiť policajný protokol, pri dopravnej nehode záznam polície, ďalej je potrebné uviesť zoznam stratených a poškodených vecí, popísať detailne, ako ku škode došlo, pri poškodení batožiny je vhodné zaobstarať fotodokumentáciu,“ konštatoval Milan Káňa z českej Kooperativy.
„Možné sú aj svedecké výpovede a vyjadrenia príslušných orgánov, napríklad horskej služby či polície,“ dodal Marek.
Čomu nerozumieš, to nepodpisuj
(Článok pokračuje na ďalšej strane)