Dobrou správou ale zostáva, že výrazne pribúda ekologických herbicídov na prírodnej báze, ktoré sú veľmi šetrné, ale vďaka pôsobeniu mastných kyselín si s väčšinou buriny poradí rovnako dobre ako klasická „chémia“.
Domáce triky
Mnoho drobných pestovateľov sa pri likvidácii buriny spolieha aj na domáce prostriedky. Dopustiť nedajú na horúcu vodu, jedlú sódu alebo kombináciu octu so soľou a mydlom. Ako taký ničivý koktail pre burinu pripraviť a čo od neho očakávať?
K najšetrnejším prostriedkom na ničenie buriny patrí horúca voda, ktorú stačí na dané rastliny naliať priamo z kanvice. Použiť ju môžeš na záhony aj dlažbu. Nevýhodou ale je, že spravidla nezničíš celý koreňový systém a proces musíš zopakovať niekoľkokrát za sezónu.
Pokiaľ burina prerastá vonkajšou dlažbou, ľahko ju odstrániš jedlou sódou. Nemusíš miešať žiadne komplikované „koktejly“, iba ju nasyp do škár medzi obkladmi či kameňmi. Na záhony sa naopak jedlá sóda príliš nehodí, pretože by mohla zahubiť aj ostatné rastliny.
Vyskúšaj soľ s octom
Na väčšie plochy sa osvedčil roztok z 30 gramov soli, 30 mililitrov octu a 3 kvapiek tekutého mydla. Všetky suroviny zmiešaj, nalej do nádoby s rozprašovačom a nastriekaj na burinu. V niektorých prípadoch bude nutné aplikáciu opakovať, aby sa prostriedok dostal aj ku koreňom.
Dajte ale pozor na zloženie mydla, aby nebolo príliš agresívne, alebo rovno použite šetrnejší šampón. Stačí ho len pár kvapiek, pomáha zmesi udržať sa na listoch. Účinnými látkami sú soľ a ocot. Pozor, silne agresívnym saponátom sa radšej vyhnite, tie na záhradu nepatria.