fbpx

Ako sa zbaviť BURINY v záhrade? Poznáme všetky účinné a ekologické TRIKY

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, Flickr/Aqua Mechanical

Burina je nevítaným hosťom nielen na záhonoch a trávnikoch, ale aj na terasách alebo príjazdových cestách. Kazí estetický dojem, ničí úrodu a môže poškodzovať spevnené plochy. Prinášame ti niekoľko metód, ako sa jej účinne a pritom šetrne zbaviť.

Typy burín

Kým vytrháš burinu do posledného korienka, poriadne sa natrápiš. Na malých plochách si mnohokrát vystačíš s mechanickým odstránením a veľké trávniky zbavíš buriny pomocou vhodných herbicídov, ktoré môžu byť aj na prírodnej báze.

Buriny sú všeobecne veľmi odolné a rýchlo sa šíria. Ako ale tvrdia skúsení záhradníci, každému z nich vyhovujú iné podmienky a iný typ aj kyslosť pôdy.

Na základe vegetačných kritérií ich môžeme rozdeliť na jednoročné, dvojročné a trvalé rastliny. Táto znalosť nám napovie, či sa budeme s daným druhom stretávať aj v nasledujúcich rokoch, pokiaľ ho hneď na začiatku dôkladne nezlikvidujeme.

Veľmi častými burinovými rastlinami sú napríklad rôzne druhy skorocelu, ktoré majú veľmi pevné korene a klasickým kosením sa ich jednoducho nezbavíš. Ďalej je to napríklad kozia noha, stavikrv vtáčí, durman a tiež sedmokrásky a púpavy, ktoré sú známe svojimi hlbokými koreňmi, ktoré uberajú ostatným rastlinám vlahu i živiny.

Nezabúdaj na včasnú prípravu

Na malej záhrade alebo terase je často najefektívnejšie vytrhať burinu ručne. Nezabúdaj na korienky, aby sa za pár dní nevrátila v ešte väčšej sile. Rozsiahle zelené plochy alebo veľké záhony síce ručne nevypleješ, ale s vhodne zvoleným záhradníckym náradím si poradíš aj tam.

Hodiť sa ti bude klasická motyka alebo špeciálny vytrhávač buriny pre rastliny s hlbokými koreňmi. Veľmi obľúbené sú ale aj rotačné kypriče, ktoré dokážu prevzdušniť a zbaviť buriny aj tvrdú pôdu. V každom prípade je nutná pravidelnosť.

Ešte lepšie výsledky dosiahneš, ak sa na burinu pripravíš v predstihu. Jej rastu a šíreniu zamedzíš, ako správnym hnojením a kultiváciou pôdy, tak použitím mulčovacej kôry, ktorá sa osvedčila predovšetkým pri okrasných rastlinách.

Jej účinok navyše zosilníš takzvanou metódou tienenia, teda prekrytím záhonu čiernou geotextíliou, prípadne fóliou, ale tú je možné používať len krátkodobo, pretože zamedzuje prirodzenej cirkulácii vzduchu aj vody.

Pri herbicídoch sa riaď pravidlami

Portál novinky.cz píše, že pokiaľ ručné vytrhávanie nepomáha, je čas vyskúšať herbicídy, ktoré sa delia na selektívne a neselektívne alebo totálne. Prvý typ hubí len určitú burinu, napríklad žihľavy, púpavy alebo sedmokrásky, zatiaľ čo v druhom prípade je nutné počítať aj s likvidáciou ostatných rastlín.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie