Očakávaná zima zaťaží aj naše mobilné telefóny. Dôvodom je to, že pri nízkych teplotách sa rýchlejšie vybíjajú. V tomto článku vám ponúkneme rady a tipy, na čo najlepšie zaobchádzanie s mobilom v takomto období.
Teplotný šok
Portál cnn.iprima.cz upozorňuje na to, že problém sú predovšetkým nízke teploty v exteriéri a vyššie teploty v interiéri. Teplotný šok totiž môže vyvolať aj skrat vášho mobilu. „Ak z mrazu prídete rovno do tepla, môže dôjsť ku kondenzácii – vo vnútri telefónu sa môže zrážať voda,“ dopĺňa operátor O2. V takomto prípade môže byť rizikové aj následné pripojenie do nabíjačky.
Ako vplýva teplota na batériu?
Elektrický prúd, ktorý batéria generuje, vzniká spojením kladného a záporného pólu, to spustí chemickú reakciu, pri ktorej vznikajú elektróny vytvárajúce prúd. Pri nižších teplotách tieto chemické reakcie prebiehajú pomalšie, to znamená, že batéria v chladnom prostredí produkuje menej prúdu ako v teplom prostredí.
Väčšie riziko poškodenia pri pádoch
V zimných mesiacoch je pád mobilného telefónu ešte nebezpečnejší ako v letných. Obrazovka vášho mobilu môže rýchlejšie prasknúť, respektíve sa znehodnotiť, pretože chlad spôsobuje väčšiu tuhosť panelu displeja.
Nabíjanie pri teplotách pod bodom mrazu
K poškodeniu batérie môže prísť aj vtedy, ak sa pokúsite mobil nabiť pri teplotách pod bodom mrazu. Nabíjanie lítium-iónových batérií v takýchto teplotách totiž spôsobuje hromadenie lítia na anóde batérie, známe ako lítiové pokovanie. Nahromadenie lítiového povlaku môže natrvalo znížiť kapacitu vašej batérie. Preto nie je vhodné nabíjať mobilný telefón v prostredí, ktoré je chladnejšie ako nula stupňov Celzia.
Kde nosiť telefón a ako sa oň starať?
Najjednoduchším a zároveň najťažším riešením je to, že v takomto prostredí obmedzíte používanie mobilného telefónu. Pri rapídnom poklese teplôt nie je vhodné nosiť mobil v kabelke, batohu, vo vrecku nohavíc alebo len tak na šnúrke. Najlepším miestom na odloženie je v tomto prípade vnútorné vrecko bundy.
Život vám uľahčí aj používanie slúchadiel so zabudovaným mikrofónom. Takýmto spôsobom môžete počúvať hudbu alebo prijímať hovory bez toho, aby ste museli svoj telefón vyberať a vystavovať ho tak nízkym teplotám. Neodporúča sa ani nechávať svoje mobilné zariadenia dlhšiu dobu v chladnom vozidle, a to najmä cez noc, pretože môže dôjsť k vnútornému alebo vonkajšiemu poškodeniu. Život vám uľahčí aj používanie puzdra odolného voči poveternostným podmienkam.