Ako sa správne postarať o vianočný stromček? Toto je 9 užitočných rád, ako sa z neho tešiť dlhšie

Reklama
ZDROJ: REPROFOTO / Instagram / christmastreeideas

Mnohí z milovníkov Vianoc si doprajú živý vianočný stromček, aby si do svojich obydlí vniesli o kus sviatočnej atmosféry viac najmä vďaka jeho nenahraditeľnej vôni. Ako sa však o krásu a symbol Vianoc postarať tak, aby nás tešil čo najdlhšie?

Keď už máme vybraný svoj vianočný stromček, netreba zabudnúť na jeho správnu starostlivosť. Vo vnútri našich obydlí totiž panujú celkom iné podmienky ako vonku a preto je dôležité dbať o jeho starostlivosť nielen dostatkom vody. Nasledujúce tipy portálu predomyzahrady.sk Vám pomôžu udržať krásny vzhľad stromčeka čo najdlhšie.

Tipy ako sa postarať o živý vianočný stromček

  • V prípade, že si donesiete stromček domov skôr ako ho plánujete umiestniť v priestore, je potrebné ho uchovať na chladnom, bezveternom a ideálne neslnečnom mieste.
  • Pokiaľ je stromček zabalený aj v ochrannej prepravnej fólii, je potrebné ju odstrániť, aby stromček mohol dýchať. Stromček nechajte stiahnutý iba v sieťke.
  • Odrežte ručnou pílkou, alebo motorovou pílou rovný kus cca 1 až 2 cm z kmeňa (ak Vám ich neodrezali pri nákupe) a stromček umiestnite do nádoby s vodou (napr. do vedra). To zabezpečí otvorenie kmeňu a stromček je schopný opäť nasávať vlahu.
  • Nikdy nezarezávajte koniec stromčeka šikmo, alebo do tvaru „V“. Taktiež neodstraňujte kôru z kmeňu, môže to zapríčiniť zastavenie schopnosti absorbovať vodu a stromček rýchlejšie vyschne. Preto je ideálne, aby veľkosť kmeňa vošla do stojanu bez povrchovej úpravy.
  • Doplnkovou alternatívou pre výživu stromčekov sú rôzne zmesi, ktoré podporujú dlhšiu výdrž stromčeka.
  • Pred premiestnením do miestnosti vyhriatej na izbovú teplotu je vhodné stromček na pár hodín premiestniť do chladnejšej miestnosti v dome – schodisko/garáž/chodba, aby sa mohol aklimatizovať (stromček je stále v sieťke).
  • V deň keď stromček presúvate do interiéru, odrežte ďalší kus z kmeňu stromčeka (cca 1-2cm) a následne osaďte stromček do stojanu, ktorý je schopný poskytnúť dostatočnú zásobu vody (cca 2 až 4 litre).
  • Stromčeky sú „smädné“ a dokážu vypiť až 4 litre vody denne (podľa veľkosti stromčeka a teploty v miestnosti), takže netreba zabúdať na jeho pravidelnú zálievku.
  • V prípade, ak hladina klesne pod kmeň, stromček uzavrie póry ako v prípade rezaných kvetov. Na zabezpečenie opätovného zavlažovania je potrebné urobiť nový rez, čo ale v prípade už ozdobeného stromčeka nie je možné! Preto je potrebné sledovať hladinu vody v stojane neustále.

Stromček nikdy neumiestňujte k zdroju tepla a už vôbec nie ku krbu, peci, alebo televízoru a taktiež nezabúdajte vypínať svetielka na stromčeka v prípade odchodu z domu, alebo počas noci, aby ste predišli požiaru.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie