Aké potraviny ochladzujú?
Určite surová zelenina a ovocie s vysokým obsahom vody. Radí sa medzi nich napríklad melón, uhorky, ľadový šalát, zelené papriky, reďkovky, paradajky, ananás, grapefruit, jahody, maliny alebo čučoriedky.
Zo živočíšnych produktov sú vhodné jogurt, mlieko, kefír alebo syry. „Zo syrov vyskúšajte v letných mesiacoch ovčie či kozie (napr. Feta, Halloumi, Pecorino), ktoré majú na náš organizmus aj chladivý efekt,“ odporúča Šimková.
Úplne zabudnime na ťažké a mastné jedlá. Do jedálnička naopak zaraďme chudé, ľahko stráviteľné mäso z králika, morky či prepelice, ryby, tofu, sóju as prílohami, ako je ryža, cestoviny, kuskus, bulgur, cícerový hummus alebo osviežujúce zeleninové šaláty. Vhodné sú aj morské riasy, ktoré ochladzujú a zároveň napomáhajú stráviteľnosti strukovín, odvádzajú ťažké kovy a sú zdrojom cenných látok, ako je vápnik, jód či železo.
Veľmi dôležitá úprava jedál
V lete sú najvhodnejšie ľahké studené, alebo len krátko tepelne upravované jedlá. Dlho varené jedlá, najrôznejšie pečené variácie či vyprážané pokrmy stoja organizmus veľa úsilia a času ich spracovať, zároveň prekrvia tráviaci trakt na úkor pokožky, čo vedie k sťaženému odvodu tepla.
Oveľa lepšie je pokrmy pripravovať blanšírovaním, variť v pare či grilovaním. Výborným doplnkom sú čerstvé bylinky, ktoré nielen skvele ochutia pokrm, ale aj vďaka nim môžeme obmedziť solenie.
„Dopriať si pritom môžete aj pálivé chilli papričky, ktoré obsahujú látku zvanú kapsaicín, čo je rastlinný alkaloid, ktorý je zodpovedný za pálivú chuť. Konzumáciou dôjde k prenosu signálu, že je telo prehriate, a organizmus zareaguje ochladením,“ vysvetľuje Šimková.