Najviac ohrozené chudobou sú viacdetné a jednorodičovské domácnosti. Problémom je aj nízke životné minimum, z ktorého domácnosti nedokážu vyžiť. O prípade informoval portál RTVS.
Ak sa na problém chudoby pozrieme cez infláciu, tak sa dá povedať, že chudobnieme, uviedol Ján Košč z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) pre RTVS. „Zároveň viac schudobneli tí, ktorí doteraz patrili medzi nízkopríjmových,“ dodal.
Medzi najviac chudobou ohrozené skupiny obyvateľstva na Slovenskú sú viacdetné a jednorodičovské domácnosti. Nasledujú rodiny odkázané na pomoc štátu, domácnosti z chudobných regiónov a vylúčených komunít, či jednočlenné dôchodcovské domácnosti.
„Ide najmä o východ Slovenska, a to Prešovský a Košický kraj. Ale tiež aj Banskobystrický kraj. Chudoba sa však týka mikroregiónov, ktoré nájdeme aj v iných krajoch,“ dodal.
Problémom s bojom proti chudobe je politická úroveň na Slovensku. Investori a nové priemyselné parky totiž nefungujú tak dobre, prípadne len veľmi obmedzene. „Chýba zhoda naprieč všetkými politickými stranami v tom, ako využiť potenciál ekonomicky slabých regiónov,“ uviedol Košč.
Naopak, dôraz sa nekladie na investovanie do odborného vzdelávania či využitie potenciálu mladých.
Životné minimum na Slovensku je žalostné
Výška životného minima je dlhodobo nízko nastavená. Na plnoletého občana ide o sumu 269 eur. Z toho sa však v súčasnosti vyžiť nedá. V prepočte ide o menej ako desať eur na deň.
Odborári navrhujú, aby sa bolo navýšenie životného minima na úrovni 50 percent minimálnej mzdy. Podľa Košča treba prehodnotiť aj systém dávok pomoci a daňovo-odvodovej legislatívy.
„Štát by mal znova začať robiť aktívnu hospodársku a priemyselnú politiku a mali by sme sa prioritne pozrieť na kvalitu školstva. Musíme zo Slovenska vybudovať štát, ktorý dokáže prilákať naspäť tých, čo odtiaľto dlhodobo unikajú,“ skonštatoval.