Ako naložiť so starou fotovoltikou? Zákon v tom má jasno

Reklama
Na snímke fotovoltické panely. Zdroj: FOTO TASR/Maroš Černý, PEXELS/Kindel Media

Spomínaný zákon nie je iba o tom, že nariaďuje výrobcovi svoj elektroodpad patrične zrecyklovať. Upozorňuje totiž aj na to, že ak si výrobca svoju povinnosť neplní, hrozí mu pokuta až do výšky 350 000 eur.

S fotovoltikou je to v podstate ako s každou elektrotechnikou s jediným rozdielom, že pri bežných spotrebičoch býva tento poplatok uvádzaný rovno na faktúre. V prípade fotovoltických panelov tomu tak nie je z administratívnych dôvodov. Napriek tomu recyklačný poplatok hradí koncový odoberateľ, čo dáva záruku, že o opotrebovaný produkt bude postarané.

Kde stará fotovoltika končí?

Pri ktoromkoľvek spotrebiči je možné využiť služby spätného zberu. Niektorí predajcovia túto službu ponúkajú grátis. Najčastejšie to funguje tak, že pri kúpe nového spotrebiča ten starý rovno odvezú. V niektorých prípadoch dokonca ponúknu aj možnosť odviesť ďalšie spotrebiče, ktorým skončila životnosť. Spätný zber u väčšiny predajcov funguje minimálne v takej forme, ktorá umožňuje starý spotrebič priniesť na predajňu, či iné určené odberné miesto.

Väčšia časť týchto spotrebičov pritom putuje priamo na recykláciu. Na Slovensku sa momentálne recykluje len veľmi málo fotovoltických panelov, pričom konštrukcia pozostáva z hliníka, ktorý sa opätovne môže využiť všelijako. Využiteľné sú aj káble či iné kovy a rovnako aj časť skla.

Týmto spôsobom je možné zrecyklovať v niektorých prípadoch až 95 % častí, z ktorých elektroodpad pozostáva, teda iba malá časť komponentov končí na skládkach.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie