Gavin Stephens, predseda Národnej rady policajných veliteľov (NPCC), však sľubuje riešenie. Tvrdí, že nemenej „nadprirodzená“ technológia pomôže pri stíhaní tých, ktorí sú nadprirodzene rýchli pri páchaní priestupkov – či už ide o páchateľov dopravných priestupkov alebo vysoko mobilných zlodejov.
Zariadenie, ktoré bude schopné vyslať elektromagnetický impulz na obmedzenú vzdialenosť, čím zastaví elektromotor bicykla alebo skútra. Dostupná technológia už existuje, nie nepodobná princípu, na ktorom sa „zostreľujú“ ruské prieskumné drony na Ukrajine bez projektilov. Laboratóriá DSTL, ktoré sú súčasťou ministerstva obrany, v súčasnosti pracujú na prispôsobení systému na použitie v uliciach miest.
„Trestné stíhanie podozrivých, ktorí unikajú s elektrickými vozidlami, je teraz mimoriadne komplikované,“ opisuje Stephens. „Chytanie bleskurýchlych elektrobicyklov v centrách miest a obcí je v skutočnosti na hranici možností, ktoré v súčasnosti máme. Táto technológia by však mohla polícii poskytnúť potrebnú výhodu.“
Stephens z pochopiteľných dôvodov necíti potrebu podrobne vysvetľovať v médiách fungovanie zázračného zariadenia. Spomína len, že v princípe elektromagnetická zbraň oklame elektromotor, aby si myslel, že sa prehrieva. A preto sa vypne.
O dosahu alebo dosahu tejto zbrane sa toho veľa nevie. Vie sa len to, že na svoje fungovanie potrebuje priamu viditeľnosť na cieľ. Technológia elektromagnetických impulzov nie je smrtiaca a v prípade krátkodobého vystavenia je neškodná pre ľudské zdravie.
Funkčný prototyp bol začiatkom tohto roka predstavený policajným šéfom na technologickej výstave vo Farnborough. „Vyzeralo to veľmi sľubne,“ povedal Stephens o prezentácii. „Už len preto, že zariadenie má potenciál zastaviť väčšie cestné vozidlá vrátane tých so spaľovacími motormi.“
Zariadenie, ktoré sa používa na diaľkové zastavenie a prevzatie kontroly nad cestným vozidlom pomocou radaru a elektromagnetických vĺn, už má k dispozícii britská dopravná polícia. „Veľmi významne zmenilo spôsob, akým sa teraz vykonáva prenasledovanie vozidiel na rýchlostných cestách,“ potvrdzuje Paul Taylor, technický poradca NPCC.
„Zariadenie určené na zastavenie elektrických bicyklov a e-kolobežiek by malo byť v zásade podobné, ale podstatne menšie. Je veľké približne ako turistická krošňa. Trochu pripomína nástroje, ktoré používali Krotitelia duchov v známej americkej komédii.“
Hračka by mala byť vo výzbroji bežných policajtov v uliciach britských miest v priebehu niekoľkých mesiacov. Najneskôr do konca tohto roka. Ak sa tak naozaj stane, bude to významný krok vpred pri riešení problémov spojených s trestnou činnosťou páchanou na e-bikoch, e-kolobežkách a e-skútroch. Policajti by potom mohli začať skutočne chytať „duchov“, ktorí sú zatiaľ vďaka rýchlostnej výhode takmer nepolapiteľní.