Že žralok dokáže vo vode cítiť krv na veľkú vzdialenosť, je známy fakt. V skutočnosti je ich čuch ale možno aj výkonnejší, než tušíte.
Niektoré druhy žralokov dokážu krv zachytiť dokonca aj na vzdialenosť niekoľko sto metrov, a vo vode jej pritom môže byť aj veľmi malé množstvo. Zároveň sú schopní korisť aj rýchlo vystopovať. Informuje zoom.iprima.cz.
Lenže ako vlastne ich čuch funguje? Napriek tomu, že žraločie nozdry na prvý pohľad pripomínajú nos, dýchanie u nich prebieha úplne inak ako u nás. A diametrálne odlišné je aj to, koľko priestoru čuch dostáva v ich mozgoch.
Dve tretiny mozgu riešia pachy
Žraločie nozdry fungujú tak, že sa každá z nich skladá z dvoch a viacerých otvorov. Jedným prúdi voda dovnútra a druhým zase von. Vnútri otvorov sú citlivé kožné záhyby, ktoré sú plné zmyslových buniek. Práve tieto bunky zachytávajú pachy, ktoré sa vyskytujú vo vode, a odosielajú signály do mozgu . Ten potom pachy zanalyzuje.
A pretože je čuch pre žraloka jedným z najdôležitejších, ak nie najdôležitejším zmyslom vôbec, zaberajú čuchové laloky celé dve tretiny žraločieho mozgu.
Zameriavací systém
Žraloky ale nedokážu iba zachytiť a identifikovať pachy, ale hlavne ich zvládnu s neuveriteľnou presnosťou vystopovať k zdroju. Dôvodom k tomu je, že dokážu cítiť „stereo“, a súčasťou ich schopností je aj vyhodnotiť, že pach sa do jednej z nozdier dostal o kratučkú chvíľu neskôr ako k druhej.
Vedci sa pokúsili odhadnúť, ktorí žraloky majú čuch najlepšie, a nemajú jednoznačného víťaza. Medzi parybami s najvýkonnejšími nosmi sa ale (celkom neprekvapivo) umiestnil aj obávaný veľký biely žralok. Je teda veľké šťastie, že ľudia mu podľa všetkého nijako vábne nevonia. Inak by žraločích útokov určite bolo viac.