fbpx

Ako dlho môžu pracovať roboty? V Nemecku je otváracia doba samoobslužných predajní problém

Samoobslužné predajne Tegut Teo, ktoré kvôli rozhodnutiu nemeckého súdu musia zostať v nedeľu zatvorené. Zdroj: Hessenschau/Tegut

Nemeckom v posledných týždňoch hýbe decembrové rozhodnutie súdu v spolkovej krajine Hesensko. Podľa neho sa totiž zákaz nedeľného predaja v spolkovej krajine vzťahuje aj na samoobslužné predajne bez personálu. Obchodníkom sa regulácia nepáči a za pravdu im dáva aj veľká časť nemeckých politikov. V hre je tak zmena právnych predpisov, ktorá by mohla prísť ešte do leta.

Kluby politických strán CDU a SPD chcú v máji predložiť návrh zákona, vďaka ktorému by malo dôjsť k úprave otváracej doby samoobslužných minimarketov bez personálu. Vďaka zmene by tak už za pár mesiacov mohli tieto predajne fungovať aj v nedeľu, informuje portál Hessenschau.

Decembrové rozhodnutie nemeckého súdu negatívne ovplyvnilo fungovanie regionálnych obchodných reťazcov spoločnosti Tegut, ktorá má v skúšobnej prevádzke asi 40 plne automatizovaných predajní. Sudca v rámci sporu dal za pravdu odborovej organizácii Verdi, ktorá v Nemecku združuje niektorých pracovníkov v sektore obchodu a služieb.

Odborári namietali, že plne automatizované obchody nemôžu v nedeľu fungovať a tvrdili, že prípadné otvorenie týchto predajní by mohlo mať negatívne dopady aj pre pracovnú silu. Obávajú sa postupného zmierňovania právnych predpisov v neprospech zamestnancov, za ktorý by mohli lobovať ostatné neautomatizované reťazce. Stanovisko hesenského súdu si pochvaľujú aj zástupcovia cirkvi.

Rozhodla kresťanská zásada

Reťazec s postojom odborov nesúhlasil a argumentoval tým, že nikoho nepoškodzuje. Aj preto sa celá vec dostala na súd. Ten ale dal za pravdu odborom a odvolal sa na 1 700 rokov starú kresťanskú zásadu nedeľného odpočinku, ktorá je v rámci Nemecka súčasťou tamojšej ústavy.

Súd dospel k názoru, že nedeľa má na nemeckom území širší význam ako bežný voľný deň, to v praxi znamená, že zatvorené musia zostať aj plne automatizované predajne, a to napriek tomu, že aj doplňovanie tovaru tam majú na starosti roboti. Výnimku z povinného voľna majú iba obchody na staniciach, letiskách a pri čerpacích staniciach. Fungovať môžu aj reštaurácie.

U nemeckých obyvateľov vyvolal postoj súdu pomerne rozporuplné reakcie. Značná časť Nemcov rozhodnutie súdu kritizuje. „Nedeľná otváracia doba automatizovanej predajne bola perfektná na obstaranie vecí, ktoré sme počas pracovného týždňa zabudli kúpiť,“ hovorí tridsaťšesťročný zákazník Robert Grabik.

Vedenie obchodného reťazca nešetrí kritikou

V súčasnej dobe má švajčiarska spoločnosť Tegut na nemeckom území v prevádzke 300 konvenčných predajní s názvom Teo, z toho zhruba 40 z nich plne automatizovaných. Tri desiatky týchto obchodov sa nachádzajú v spolkovej krajine Hesensko. Na ploche päťdesiatich metrov štvorcových núkajú bežne v predaji asi 1 000 položiek.

Nedeľný predaj bol pre podnik dlhodobo veľmi dôležitý, pretože v prípade automatizovaných predajní stál za asi tretinou celkového týždenného obratu. Firma navyše argumentuje tým, že podporovala zásobovanie vidieckych oblastí, a navyše vďaka automatizácii zmierňuje dlhodobý nedostatok pracovnej sily.

„Rozsudok je smiešny. Ide len o roboty,“ uviedol pre Financial Times Thomas Stäb, člen predstavenstva spoločnosti s tým, že automatizovaných predajní by sa zákaz rozhodne nemal týkať.

Zmena zákona je blízko

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie