Dá sa poskladať optimálny denný program?
Výskum popísal ideálny deň celkom presne, a každej z piatich aktivít pripísal jasný časový interval. Najdlhšie by sme mali spať, realisticky nasleduje sedenie, potom státie a fyzickej aktivite nízkej intenzity a stredne až vysokej intenzity určil rovnakú dĺžku.
Ako si optimálne poskladať deň. Štúdia Christina Brakenridgeho odporúča:
- spánok: 8 hodín 20 minút
- sedenie: 6 hodín
- státie: 5 hodín 10 minút
- fyzická aktivita nízkej intenzity: 2 hodiny 10 minút
- fyzická aktivita strednej až vysokej intenzity: 2 hodiny 10 minút
Vedci k tomu dodávajú niekoľko zaujímavých postrehov. Fyzická činnosť nízkej intenzity, definuje ju ako chôdzu tempom menej ako sto krokov za minútu, sa spája s kontrolou hladiny glukózy, a to predovšetkým u ľudí s cukrovkou druhého typu. Práve tí by si ju mali dopriať pravidelne – štúdia ju odporúča predovšetkým pred/po jedení.
Okrem toho práca poukazuje na to, že metabolickej kondícii zásadne prospieva, ak svoje sediace úseky prerušujeme práve ľahkou telesnou aktivitou. Brakenridge upresňuje, že na mysli má napríklad raz za hodinu sa zdvihnúť a dať si troj až päťminútovú prechádzku.
Zdôrazňuje tiež, že počas dňa si vlastne doprajeme fyzickej aktivity viac, ako si myslíme. Nepočíta sa do nej totiž iba tá, ktorú si dávkujeme s cieľom cvičiť. Zahŕňa cestu na toaletu, na nákup a upratovanie v byte.
Brakenridge nabáda ľudí aby sa snažili obmedziť sedenie a dávať väčší priestor státiu alebo telesnej činnosti rôznej intenzity a dodržiavať dostatočný a kvalitný spánok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)