Hýbať sa je zdravšie ako sedieť, spánok sa nemá podceňovať. Základný prehľad máme všetci. Ale ako si poskladať denný režim čo najzdravšie? Koľko času treba dopriať ľahším aktivitám, ako dlho sa venovať stredne namáhavej až veľmi namáhavej činnosti a nakoľko obmedziť sedenie? S ohľadom na kardiovaskulárne zdravie a cukrovku to skúmali počas austrálskej štúdie, prvej svojho druhu.
Ako si rozdeliť deň? Je každé sedenie nezdravé? A čo nadmerná aktivita? Vedci skúmali optimálny denný rozvrh.
Výsledky štúdie vyšli v magazíne Diabetologia ako denný rozvrh, ktorý má ambíciu stanoviť optimálne doby vyhradené piatim položkám: spánku, státiu, ľahkej aktivite, fyzickej činnosti strednej až náročnej intenzity a sedenia.
Tím Christian Brakenridgeho sa oprel o sledovanie viac ako 2 300 mužov a žien, so zložením približne pol na pol, od štyridsať do sedemdesiatpäť rokov. Účastníkov vedci vybavili senzormi, vďaka ktorým mohol sledovať ich aktivitu dvadsaťštyri hodín denne/sedem dní v týždni. Vedci tým získali obraz, ako asi priemerne trávia účastníci deň.
Počas výskumu účastníkom aj účastníčkam meral vedecký tím obvod pása, hladinu krvného cukru a inzulínovú senzitivitu. Rovnako im merali aj cholesterol, krvný tlak a hladinu triglyceridov. Následne zohľadnil rizikové faktory, po ktorých nastúpili náročné prepočty a modelovanie. Dvadsaťštyri hodín rozdelili do rôznych kombinácií spomenutých piatich zložiek a skúmali dopady na sledované zdravotné funkcie.
Zámer bol zrejmý – prísť na to, ako optimálne poskladať dvadsaťštyri hodín a ako do nich rozvrhnúť týchto päť aktivít, zhŕňa portál ABC News. Najprv určili optimálne kombinácie z pohľadu hladiny krvného cukru, srdcovej choroby, obvod pása, inzulínovú senzitivitu a ďalších zdravotných faktorov, a následne sledovali kde sa tieto faktory prekrývajú. Ako informuje web The Conversation, dospeli k jednoznačnému záveru.
Denné menu podľa výskumu
(Článok pokračuje na ďalšej strane)