fbpx

Aké vážne sú Putinove hrozby o použití jadrových zbraní? Toto by ste mali vedieť

Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin, vpravo ilustračný snímok výbuchu. Zdroj: TASR - Michal Svítok, pixabay.com

Od roku 2000 verejne zdieľaná ruská vojenská doktrína umožňuje použitie jadrových zbraní „v reakcii na rozsiahlu agresiu s použitím konvenčných zbraní v situáciách kritických pre národnú bezpečnosť Ruskej federácie“. Ruská stratégia známa ako „eskalovať k deeskalácii“ počíta s použitím taktickej jadrovej zbrane na bojisku s cieľom zmeniť priebeh konvenčného konfliktu, keď ruským silám hrozí prehra. John Hyten, ktorý slúžil ako najvyšší predstaviteľ americkej armády pre jadrové zbrane, hovorí, že presnejším prekladom ruskej stratégie je „eskalovať k víťazstvu“. Ruskí diplomati v snahe odvrátiť obavy z toho, čo by sa mohlo stať na Ukrajine, uviedli, že jadrové zbrane budú použité proti konvenčným silám iba v prípade, že by bola „ohrozená samotná existencia Ruska“.

5. Čo je v ruskom arzenáli?

Americké ministerstvo obrany v roku 2018 uviedlo, že Rusko má oproti USA a jeho spojencom v taktických jadrových silách „významné výhody“ a zlepšuje doručovacie kapacity. Výskumníci z Federácie amerických vedcov odhadli, že v roku 2022 malo Rusko 4 477 jadrových hlavíc, z ktorých 1 525 – teda zhruba jednu tretinu – možno považovať za taktické.

6. Ako by vyzeral taktický jadrový úder?

Nina Tannenwaldová, autorka knihy „Jadrové tabu: Spojené štáty a nepoužívanie jadrových zbraní od roku 1945“, vykresľuje scenár dokonca aj malej jadrovej zbrane s výbušným výťažkom 0,3 kilo tony, ktorá spôsobí „škody ďaleko presahujúce túto hranicu konvenčnej výbušniny“. Mohlo by to, napísala v Scientific American v marci 2022, „spôsobiť všetky hrôzy Hirošimy, aj keď v menšom meradle“. Je však možné, že ak dôjde k detonácii v správnej výške, hlavica s malým výťažkom môže zničiť nepriateľské sily pod nimi bez toho, aby za sebou zanechala dlhodobé radiačné poškodenie.

7. Ako by reagoval svet?

Pretože Ukrajina nie je členom Severoatlantickej aliancie – Putin žiadal, aby jej nikdy nebolo umožnené vstúpiť – USA a ich spojenci nie sú povinní brániť sa. Západ by však bol pod veľkým tlakom reagovať na jadrový útok, možno dokonca vlastnou taktickou zbraňou. Odtiaľ by sa to dalo len hádať. „Nemyslím si, že existuje niečo také ako schopnosť ľahko použiť taktické jadrové zbrane a neskončiť s Armagedonom,“ varoval Biden v roku 2022. Predpokladá sa, že USA majú asi 150 jadrových gravitačných bômb B-61. Tie sa umiestňujú na lietadlá s premenlivým výťažkom, ktoré môžu dosahovať až 0,3 kilotony – umiestnené v piatich krajinách NATO: Belgicku, Nemecku, Holandsku, Taliansku a Turecku. O dvoch ďalších členských štátoch NATO, Veľkej Británii a Francúzsku, je známe, že majú vlastné jadrové zbrane. A Poľsko prejavilo záujem o „zdieľanie“ amerických jadrových zbraní, čo by mohlo znamenať čokoľvek od ponuky eskortných alebo prieskumných lietadiel pre jadrovú misiu až po skutočné umiestnenie zbraní.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie