fbpx

Aké vážne sú Putinove hrozby o použití jadrových zbraní? Toto by ste mali vedieť

Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin, vpravo ilustračný snímok výbuchu. Zdroj: TASR - Michal Svítok, pixabay.com

Charakteristickým rysom ruskej vojenskej politiky je výslovná ochota zaviesť jadrové zbrane do inak konvenčnej vojny. To vysvetľuje, prečo je neustále pripomienkovanie prezidenta Vladimira Putina o jeho jadrovom arzenáli od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 také znepokojujúce. Výslovne varoval, že zásah jednotiek NATO by mohol spustiť strategické jadrové zbrane zo strany Ruska na územie USA a Európy. Znepokojujúci je aj výrazný postoj Ruska k takzvaným taktickým alebo nestrategickým jadrovým zbraniam. Správu priniesol portál Bloomberg.

1. Čo urobilo Rusko, aby vyvolalo obavy?

Keď Putin v roku 2022 poslal vojakov na Ukrajinu, vyhrážal sa každému národu, ktorý zasahoval, do „následkov, ktoré ste vo svojej histórii nikdy nezažili“. To bolo všeobecne vnímané ako hrozba jadrového útoku. V júni 2023 Putin povedal, že Rusko rozmiestnilo niektoré zo svojich taktických jadrových zbraní v Bielorusku, čo je spojenec, ktorý bol základňou ruských útokov na Ukrajinu. Rusko pravidelne organizuje cvičenia na testovanie svojich strategických nosičov zbraní, vrátane cvičných odpaľovaní ICBM a riadených striel s krátkym doletom. Vo februári 2024, v reakcii na to, že francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol vylúčiť vyslanie vojakov na Ukrajinu, Putin uviedol nové ruské strategické zbrane, ktoré vstupujú do služby, a povedal, že USA a Európa „musia pochopiť, že máme aj zbrane, ktoré môžu zasiahnuť ciele na ich území. A že toto všetko skutočne hrozí konfliktom s použitím jadrových zbraní, a teda zničením civilizácie.“

2. Čo je to taktická jadrová zbraň?

„Taktický“ je nepresný výraz pre jadrovú zbraň, ktorú možno použiť na vojnovom poli. To vo všeobecnosti znamená, že má menej výkonnú hlavicu (výbušnú hlavicu rakety alebo torpéda) a je dodávaná na kratší dosah – mínami, delostrelectvom, riadenými strelami alebo bombami zhodenými lietadlami – ako „strategické“ jadrové zbrane. USA a Rusko by mohli navzájom odpáliť svoju vlasť pomocou medzikontinentálnych balistických rakiet. Dohody o kontrole zbrojenia medzi USA a Sovietskym zväzom (a neskôr medzi USA a Ruskom), ktoré sa začali v 70. rokoch 20. storočia, sa zameriavali najmä na počet strategických jadrových zbraní, nie na taktické.

3. Aká silná môže byť taktická jadrová zbraň?

Tam, kde sa dnešné najvýkonnejšie strategické hlavice merajú v stovkách kilo ton, taktické jadrové zbrane môžu mať výbušné výnosy menej ako 1 kilo tonu; mnohé sú v desiatkach kilo ton. Z určitej perspektívy, atómové bomby, ktoré USA zhodili na japonské mestá Hirošima a Nagasaki v roku 1945, mali výbušné výnosy asi 15 kilo ton a 20 kilo ton.

4. Ako zapadá jadrový útok do ruskej vojenskej doktríny?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie