Možno si už videl ľudí, ktorí skáču do ľadovej rieky alebo do štýlových ľadových kúpeľov a tvrdia, že tieto kúpele sú dobré pre zdravie srdca, regeneráciu svalov, elimináciu stresu a iné. Táto prax je známa ako ponorenie do studenej vody, druh kryoterapie alebo terapie chladom – ktorá sa môže aplikovať na lekárske alebo terapeutické účely rôznymi spôsobmi, píše CNN.
Kryoterapia sa môže vykonávať prostredníctvom ľadu, vody alebo vzduchu, vrátane kryochirurgických zákrokov na lézie, ľadových obkladov na opuchy alebo prostredníctvom ľadových kúpeľov na rôzne účely vrátane regenerácie pri cvičení alebo znižovania stresu. Ponáranie ľudí do studenej vody má dlhú históriu, ktorá siaha až do starovekého Grécka, a teda aj rozsiahlejší výskum tohto typu chladovej terapie. V modernej dobe sa niektorí ľudia zamýšľajú nad tým, či by studené sprchy, dostupnejšia forma tohto trendu, mohli tiež zabrať.
„Výskum je zatiaľ vo svojich začiatkoch, pokiaľ ide o samotné studené sprchy,“ povedal Dr. Corey Simon, docent na oddelení ortopedickej chirurgie na Duke University a vedúci pracovník Duke Aging Center. Existuje najmenej 100 štúdií, z ktorých niektoré sú staré niekoľko desaťročí alebo majú metodologické problémy, a väčšina má aj nízky počet účastníkov, ktorí sú zvyčajne zdraví mladší dospelí, povedal Simon. Odborníci však majú predstavu o tom, prečo studené sprchy môžu fungovať, a to na základe vedeckých a neoficiálnych dôkazov, dodal.
Srdce a duša
Simon si myslí, že väčšina výhod studenej sprchy pochádza z psychologického procesu adaptácie na stresor a jeho prekonania – v tomto prípade chladnej vody. Táto teória sa zhoduje s výsledkami niektorých štúdií o studených sprchách. Podľa štúdie z októbra 2022 uverejnenej v časopise Current Psychology účastníci, ktorí sa sprchovali s teplotou vody približne od 10 stupňov Celzia až 14 stupňov Celzia – maximálne jednu minútu denne počas dvoch týždňov – zaznamenali nižšiu úroveň stresu ako kontrolná skupina. Výhody boli výraznejšie, keď sa účastníci sprchovali po vykonaní niekoľkých kôl dychovej techniky, ktorá zahŕňala hlboké dýchanie, výdych a zadržanie dychu.
Simon si dáva studenú sprchu raz alebo dvakrát týždenne, čo mu podľa jeho slov pomohlo k väčšej duševnej prítomnosti vo všeobecnosti, keďže ho táto praktika núti spracovať „utrpenie“. Studené sprchy môžu tiež zlepšiť náladu a energiu alebo duševnú bdelosť, s čím má podľa Dr. Rachelle Reedovej, fyziologičky cvičení v Aténach v Georgii, svoje skúsenosti. „Človek sa cíti tak trochu povznesený, a predpokladá sa, že to je aspoň čiastočne spôsobené tým zvýšením (neurotransmiterov) epinefrínu, noradrenalínu a dopamínu.“
Tieto psychologické výhody môžu byť tiež hlavným dôvodom, prečo niektorí ľudia pociťujú, že studená sprcha znižuje ich bolesť, pre ktorú je psychologický stres hlavným prediktorom, povedal Simon.
Podľa odborníkov môže teplotný šok počas terapie ponorením do chladu krátkodobo stresovať kardiovaskulárny systém, zvýšiť krvný tlak, srdcovú frekvenciu a frekvenciu dýchania. Táto hyperaktivita však môže viesť k zlepšeniu prietoku krvi, pretože telo musí pracovať, aby sa vrátilo do normálneho stavu a zahrialo sa, povedal Reed. Studené sprchy by teoreticky mohli mať do určitej miery rovnaký účinok.
Odborníci však uviedli, že ľudia, ktorí majú kardiovaskulárne problémy, problémy s krvným obehom, problémy s citlivosťou, ako je Raynaudova choroba alebo neuropatia, alebo cukrovka, by nemali skúšať studené sprchy bez toho, aby sa najprv poradili s lekárom. To isté platí pre tehotné osoby, osoby po nedávnej operácii alebo osoby pod vplyvom alkoholu alebo drog, uviedol Reed. Simon povedal, že ľudia zomreli na následky pokusu o liečbu chladom, preto je toto upozornenie vážne a nemalo by sa ignorovať.
Podpora imunity
Studené sprchy môžu tiež pomôcť podporiť imunitný systém. V štúdii z mája 2014 autori testovali, či sa imunitný systém malej skupiny holandských mužov môže zlepšiť praktizovaním meditácie, hlbokého dýchania a studených spŕch počas 10 dní. Keď im autori podali injekciou bakteriálnu infekciu, účastníci štúdie, ktorí používali wellness techniky, mali menej príznakov. Títo účastníci tiež produkovali viac protizápalových chemických látok a menej zápalových proteínov v reakcii na infekciu.
Simon si však nie je istý, či je tento výsledok úplne pozitívny, pretože nedávny výskum začal naznačovať, že zníženie zápalovej reakcie na dočasné ochorenie môže predĺžiť alebo zabrániť zotaveniu, povedal. Podľa Simona je väčším problémom chronický zápal, nie akútny zápal. Holandská štúdia tiež neodráža individuálnu účinnosť troch techník: meditácie, hlbokého dýchania a studenej sprchy.
Štúdia zo septembra 2016 z Holandska však zistila, že u ľudí, ktorí strávili 30 až 90 sekúnd pod studenou sprchou, sa o 29 % skrátil čas neprítomnosti v práci z dôvodu choroby. Objavili sa aj neoficiálne správy o tom, že počas studenej sprchy ochoreli menej často. Studené sprchy by mohli byť prospešné, pokiaľ ide o kondíciu, ako spôsob zmiernenia bolesti svalov – ale nie hneď po tréningu s odporom, povedal Reed.
„Najnovšie dôkazy naznačujú, že by ste nechceli narušiť zápalový proces, ktorý prichádza po posilňovaní,“ povedal Reed, ktorý spôsobuje, že svaly sú časom silnejšie, väčšie a efektívnejšie. Reed odporučil používať terapiu chladom len v dňoch voľna od zdvíhania. Okrem toho studené sprchy môžu dočasne zvýšiť metabolizmus, ale neboli spojené s úbytkom hmotnosti.
Studená sprcha
Ak chceš vyskúšať studenú sprchu a máš povolenie od lekára, začni s malými krokmi, uviedli odborníci. Štúdie sa prikláňajú k studeným sprchám v rozmedzí od 10 až 15,5 stupňa Celzia, ale teplomer nie je potrebný, povedal Simon, ktorý teplomer nepoužíva a napriek tomu pociťuje výhody – hoci uznáva, že je to neoficiálne.
Rýchly prechod z horúcej vody na studenú by mohol byť príliš šokujúci, preto Simon navrhol, aby ste z vlažnej vody prešli na studenú. Podľa Reeda je na začiatok vhodné pôsobiť na studenú vodu 15 až 30 sekúnd. Potom skúste každých pár týždňov pridať približne 15 sekúnd. Ako si budete zvyšovať úroveň tolerancie, dýchanie v boxe vám môže pomôcť cítiť sa v sprche pokojne; odolajte príliš dlhému zadržiavaniu dychu, dodala. Zahŕňa to štyri nádychy, štyri výdychy, štyri výdychy a štyri výdychy.
Venujte pozornosť spätnej väzbe svojho tela a všetkým signálom, ktoré vám naznačujú, že by ste sa mali dostať z chladu, povedala Reedová. Simon a Reed nemôžu jednoznačne povedať, že studená sprcha je spoľahlivým spôsobom na zlepšenie celkového zdravotného stavu, ale myslia si, že v stresujúcom svete môže byť táto prax dobrým doplnkom k základnej úrovni zdravia, ktorú už podporujú základné prvky: strava, hydratácia, fyzická aktivita a spánok.