V novšej štúdii z roku 2018 vedci tiež zistili, že spánok na ľavej strane bol spojený so zmenami v EKG záznamoch u zdravých účastníkov. Pomocou zobrazovacej techniky nazývanej vektorkardiografia zistili, že spánok na ľavej strane spôsobuje posun a otočenie srdca.
Keď účastníci spali na pravej strane, takmer žiadna zmena v aktivite EKG sa nezistila. Vedci zistili, že v tejto polohe bolo srdce držané na mieste tenkou vrstvou tkaniva medzi pľúcami nazývanou mediastinum.
Vedci pripísali zmeny v elektrickej aktivite presunu srdca. Stojí však za zmienku, že spánok na ľavej strane neovplyvnil elektrickú funkciu srdca, ale skôr spôsob zberu údajov.
Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je spánok na ľavej strane nebezpečný pre ľudí so srdcovými ochoreniami alebo ako veľmi môže byť nebezpečný.
Aké sú zdravotné výhody spánku na pravej strane?
Stále existuje určitá kontroverzia o tom, či je spánok na ľavej alebo pravej strane lepší pre srdce. Niektorí odborníci na spánok si myslia, že spánok na pravej strane by mohol stláčať dolnú dutú žilu (vena cava). Toto je žila, ktorá privádza krv do pravej strany srdca.
V súčasnosti však neexistujú dôkazy, že by spánok na pravej strane zvyšoval riziko vzniku srdcového zlyhania a zdá sa, že je bezpečný.
Štúdia z roku 2018 zistila, že väčšina účastníkov so srdcovým ochorením nazývaným dilatačná kardiomyopatia uprednostňovala spánok na pravej strane pred ľavou.
Rovnako aj prehľad štúdií z roku 2019 nezistil žiadny rozdiel v zdraví tehotných osôb alebo ich nenarodených detí pri spánku na ľavej alebo pravej strane. Ležanie na boku s pokrčenými kolenami je však pravdepodobne najpohodlnejšia poloha, ako tehotenstvo postupuje. Môžete vyskúšať použiť vankúš medzi kolenami pre väčšie pohodlie.
Niektorí lekári odporúčajú, aby tehotné ženy spali na ľavej strane. Je to preto, že pečeň je na pravej strane brucha a ležanie na ľavej strane pomáha držať maternicu mimo tohto veľkého orgánu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)