Aké novinky či prekážky nám prinesie rok 2025 v súvislosti s randením? Milostný život nám môže ohroziť aj UMELÁ INTELIGENCIA

láska
Zdroj: Canva
Reklama

Či sa nám to páči alebo nie, aj na poli lásky vládnu určité pravidlá a trendy. Netýka sa to len mladých, ale aj starších. Digitálna doba so sebou prináša nielen výhody rýchleho kontaktu, ale aj mínusy v podobe odcudzenia sa. Je jedno, či sme single alebo vo vzťahu, nájsť si lásku alebo si ju udržať býva podľa mnohých čoraz náročnejšie.

Určite ste aj vy počuli známych sa sťažovať, že vzťahy už nie sú to čo bývali, alebo starí ľudia so smútkom v hlase komentujú dnešnú mládež, ako si nevedia vážiť jeden druhého. Faktom je, že dnešná rýchla doba nepraje vzťahom tak ako kedysi a preto ak máte fungujúci a dlhotrvajúci vzťah, môžete sa považovať za šťastných.

V minulosti spolu ľudia zostávali aj z povinnosti, dnes už nemusia

Veľakrát môžete naraziť na rôzne štatistiky, ako sa v minulosti ľudia menej rozvádzali a boli spolu až do smrti. Ak si vezmeme napríklad generáciu Baby boomers (1946 – 1964), kde patria napríklad dnešní dôchodcovia, tak táto generácia sa vyznačuje aj vyššou pôrodnosťou a zároveň najnižšou rozvodovosťou. Bola to zároveň prvá generácia, kde mali ženy aj neobmedzený prístup k vyššiemu vzdelaniu.  Pred ňou bola takzvaná Tichá generácia, ktorá si prežila peklo druhej svetovej vojny, a ak jej zástupcovia dnes ešte žijú (majú niečo medzi 80 až 100 rokmi), určite by vám potvrdili, že rozvody u nich neboli prijateľné.

Treba si uvedomiť, že nízka rozvodovosť pramenila aj z nedostatku vzdelania, financií či možností osamostatniť sa. Status rozvedenej alebo slobodnej matky nie je dodnes spoločensky akceptovateľný v mnohých moslimských krajinách. U nás tomu nebolo inak, len možno posledných 50 rokov je to spoločensky akceptované. Mnohé ženy tak dávali prednosť stabilnému životu s partnerom, aj keď neboli šťastné.

Od Generácie X to so vzťahmi ide dolu vodou, no povestný klinec do rakvy vzťahov pribili najmä mladé generácie

Ľudia narodení v rokoch 1965 až 1980 (u nás sa volajú aj Husákove deti), mali v priemere dve deti, no miera rozvodovosti už bola výrazne vyššia ako pri predchádzajúcich generáciách. Celosvetový trend rozvodovosti narástol na 22 % práve počas týchto rokov. Môže za to zrejme aj fakt väčšej samostatnosti žien aj v kariérnom živote.

Prvou „prekliatou“ generáciou sú Mileniáli, známi aj ako Generácia Y (1981 – 1996). Mnoho z nich sú dnes už 40, ktorí si nevedia nájsť svoje miesto v mori vzťahov. Sú prvou generáciou, ktorá mala „normálne“ detstvo, no zároveň zažili obrovský technologický boom a začiatok internetu, čo poznačilo aj ich správanie v láske. Mnohí psychológovia tvrdia, že Mileniáli sú depresívni, prepracovaní a áno, štatisticky medzi nimi nájdeme aj najviac workoholikov. Je to zároveň generácia, kde pôrodnosť dramaticky klesla a mnohí „starí teenageri“ dávajú prednosť domácemu zvieratku pred deťmi.

Generácia Z alebo Zoomeri, ako sa zvyknú volať, sa narodili v rokoch 1997 až 2012, a presné štatistiky ešte nemáme, no aj tak už dnes psychológovia majú k dispozícii dáta a tie vôbec nie sú lichotivé. Zoomeri ako generácia technologicky vyspelých detí si nevie svoj život predstaviť bez mobilu, čo nadväzuje aj na vytváranie romantických vzťahov. Mnoho gen Z predstaviteľov nemá jasno ani ohľadne svojej sexuality a mnohí sa stále hľadajú. Dá sa len predpokladať, že nasledujúce generácie Alfa a Beta na tom budú ešte horšie, a možno celé randenie sa bude odohrávať len vo virtuálnom priestore. Ľudia, ktorí nikdy nezažili svet pred internetom a AI, budú mať pravdepodobne nejaký deficit na poli sociálnych väzieb.

Ale ako sa hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo, a tak toto určite neplatí plošne a striktne na každého človeka z tej ktorej generácie!

Ghasting, ghosting a iné chuťovky

Ghasting aj ghosting predstavujú vo svete romantických vzťahov podobný problém. Ignorovanie, zatajovanie sa až dokonca ukončenia vzťahu bez vysvetlenia či udania dôvodu. Je to jednoduchšia cesta pre emocionálne nevyspelého jedinca. Takto sa ľahko vyhnúť konfrontácii a často stačí jeden blok na sociálnych sieťach. Toto správanie sa začalo prehlbovať počas pandémie Covidu, keď sme boli prakticky odrezaní od sveta a mnohokrát aj jeden od druhého.

Ghosting si minulý rok našiel cestu aj do profesionálneho života, kde je známy ako silent quitting (tichý odchod), kedy zamestnanci potichu a bez udania dôvodu či konfrontácie odchádzajú z práce. Za týmto však treba hľadať dlhodobú nespokojnosť, či už v pracovnom alebo milostnom živote.

Zdá sa, že ani tento rok sa týchto fenoménov nezbavíme a najmä mladšie generácie si budú prechádzať ghostingom aj naďalej.

Dôraz sa kladie na individualitu a egoizmus je vítaný

Čím ďalej tým viac sa vo vzťahoch presadzuje egocentrizmus. Ja namiesto my. Odchádzanie zo vzťahu namiesto snahy riešenia problémov. Iste, netýka sa to každého vzťahu, no dnes je ľahšie ako kedykoľvek predtým odísť zo vzťahu bez nejakého vysvetľovania, veď predsa v mori je dostatok rýb pre každého. A ako sa hovorí – u susedov je vždy tráva zelenšia! Neustála nespokojnosť s partnerom nás vedie vzťah do záhuby, pretože máme pocit, že stále si môžeme nájsť niekoho lepšieho, máme práve na to byť šťastní, čo je síce pravda, no nie každý chápe, že šťastie znamená aj vedieť spolu prekonávať problémy. Pocity zamilovanosti a lietania na ružovom obláčiku bez problémov a reality všedného dňa sú dlhodobo neudržateľné.

Feminizmus pre ženy ako dvojsečná zbraň

My ženy sa môžeme feminizmu poďakovať za pracovné príležitosti, rovnocennosť a iné výhody, ktoré pri pre ženy donedávna ešte neboli samozrejmosťou. Ale ako všetko, aj toto je dvojsečná zbraň. Koľko žien horko zaplače keď na prvom rande muž požiada o platenie účtu 50:50, alebo keď muž nepodrží ani dvere pri odchode z reštaurácie. Na Slovensku si možno ešte na takéto správanie od mužov počkáme, no v Amerike či v krajinách západnej Európy je to už bežná prax. Mnoho žien sa sťažuje, že muži jednoducho prestali byť galantnými, na čo oni odpovedajú – to ste predsa chceli, feministky.

Je tu aj opačný trend zlatokopiek a suggar daddy’s, čo sú teda materiálne založené vzťahy, kde sa jeden človek vo vzťahu predáva za materiálne uspokojenie, a ten druhý si kupuje mladosť, krásu a sex. Role bývajú aj opačné – staršia žena a chudobný mladík.

Bez detí, ale s domácimi miláčikmi

Ako sme si už spomenuli, trendom je dramaticky klesajúca pôrodnosť, ale pozor! Bavíme sa len o vyspelej Európe, USA, Číne a niektorých menších krajinách. Afrika, India či moslimské krajiny naopak v pôrodnosti stúpajú, týka sa to najmä kultúrnych a náboženských rozdielov. Hlavne mileniáli dávajú prednosť zvieratkám pred deťmi, pretože majú pocit že mať dieťa je obrovský finančný aj časový záväzok. Ako ovplyvní planétu to, že jedna časť obyvateľstva kompletne vymiera zatiaľ čo druhá nadmerne rodí, uvidíme až o pár rokov.

Sociálne siete sú posledným klincom do rakvy, a o pár rokov uvidíme aj s AI či humanoidnými robotmi

  • Sociálne siete už teraz sťažujú mnohým ľudom šťastie v láske, keďže vďaka nim máme nereálne očakávania, porovnávame sa s „dokonalými“ influencermi a celebritami a nevera získala úplne novú úroveň. Mnohí vo vzťahoch museli akceptovať, že partner obdivuje aj iných ľudí na internete, prípadne si s nimi aj píše. U mnoho mužov sa vyvinula závislosť na porne, čo je už dnes diagnóza, s ktorou treba ísť k psychiatrovi. Sociálne siete nie sú zlé, no treba si určiť hranice a nezabudnúť na rozdiel medzi reálnym svetom a tým virtuálnym.

V nasledujúcich rokoch sa ukáže, či nástup umelej inteligencie a humanoidných robotov nejako ovplyvní ľudskú sexualitu a schopnosť nadväzovať vzťahy. Vedci však predpokladajú, že u mentálne nevyzretých jedincov to môže spustiť nový druh závislosti a neschopnosť udržať si plnohodnotný vzťah.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti